Ana SayfaWordPressWordPress 6.1 ile veritabanı performansı arttırılıyor

WordPress 6.1 ile veritabanı performansı arttırılıyor

-

WordPress 6.1 sürümü ile veritabanı performansında önemli iyileştirmeler yapılıyor. Veritabanı sorgularına odaklanan güncellemede, önbellek sisteminin getirilmesi performansta ciddi avantajlar sağlayacak.

Dünya genelinde en çok kullanılan CMS’lerden birisi olan WordPress sürekli güncellemeler ile kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyor. Özellikle WordPress altyapısını kullanarak hizmet sunan web sitelerde yapılan güncellemelerin performans ve hız odaklı olması, güncellemelerin daha fazla benimsenmesini sağlıyor. Benzer bir durum WordPress 6.1 sürümü ile geliyor.

2022 en iyi WordPress eklentileri

WordPresss 6.1 ile veritabanı sorgulamaları önbelleğe alınacak

Kasım 2022 itibari ile kullanıcılara sunulacak olan WordPress 6.1 sürümü, farklı yenilikler getirecek olsa da özellikle veritabanı performansında büyük bir iyileştirme içermesi ile dikkat çekiyor. WordPress web sitelerinin daha iyi performans göstermesini sağlayacak yenilikte, tam önbelleğe alma iyileştirmesi yapılacak ve sorgu sonrasında bu sorgular önbelleğe alınarak daha hızlı bir şekilde ziyaretçilere sunulabilecek.

Veritabanı güncellemesi neler getirecek?

Bir web sayfası gönderilerinin tüm içeriği bir tabloda depolanır. Bu içerikleri okumak isteyen her ziyaretçi için ise veritabanı üzerinden sorgulama yapılır. Bu çok fazla ziyaretçi alan web sitelerinde veritabanı sorgulamalarının artmasına neden olur ve sunucu üzerinde yük oluşur.

WordPress’e getirilecek veritabanı önbelleğe alma özelliği ise her seferinde veritabanı sorgusu yapılmasının önüne geçecek. Erişilmek istenen verinin daha önce önbellekte olup olmadığını kontrol edecek olan sistem, eğer önbellekte aradığını bulursa ziyaretçilere bu önbellek bilgilerini sunacak. Eğer bu bilgilere erişemezse ancak bu tür durumlarda veritabanı üzerinden sorgulama yapacak. WordPress tarafından yapılan açıklamalarda mevcut özellik üzerinde 5 yıldan beri çalışıldığı ve yapılan çalışmalar ile son halinin verildiği belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...