Ana SayfaSEOYeni Google Arama Temelleri SEO hakkında neler söylüyor?

Yeni Google Arama Temelleri SEO hakkında neler söylüyor?

-

Google servis ve hizmetlerinde güncellemelerine devam ediyor. Bu kapsamda yapılan en önemli yeniliklerden birisi de Google Web Yöneticisi Yönergeleri’nde oldu. Bu yönergeleri devre dışı bırakan Google, Google Arama Temelleri adıyla yeni bir rehberi devreye aldı.

Yeni Google Arama Temelleri kriterleri

Yenilemen rehberlerde Google, kullanıcılara fayda sağlayacak pek çok farklı konuda bilgiler sunuyor. Bu kapsamda ise dikkat edilmesi gerekenler şöyle;

Otomatik içerik

Google, otomatik içeriği her zaman reddetti. Yeni sistemde de bunu tekrarlıyor. Özellikle son dönemlerde popülerlik kazanan yapay zeka sistemleri yaygın şekilde kullanılıyor. Ancak Google bunu önermediği gibi hiçbir aracın insanın yerini alacak kadar iyi olmadığını savunuyor. Otomatik içerik kapsamında ise Google’ın filtresine takılabilecek içerikler şöyle;

 • Okuyucu için bir anlam ifade etmeyen ancak anahtar kelimeleri içeren metinler
 • Yayınlanmadan önce insan incelemesi veya küratörlüğü olmadan otomatik bir araç tarafından çevrilen metinler
 • Kaliteye veya kullanıcı deneyimine bakılmaksızın otomatik süreçlerle oluşturulan metinler
 • Otomatik eşanlamlılaştırma, başka sözcüklerle ifade etme veya şaşırtma teknikleri kullanılarak oluşturulan metinler
 • Özet akışlarından veya arama sonuçlarından oluşturulan metinler
 • Yeterli değer katmadan farklı web sayfalarındaki içeriği birleştirme ve ya yeniden yazma

Bunun için içeriğin bu alanda uzman kişi tarafından yapılması Google için şu anda en kıymetlisi. Yapay zeka sistemlerinden destek alarak sonrasında bu yazıyı düzenlemek de tercih edilebilecek bir yöntem. Bu konuda aşağıdaki önerileri de inceleyebilirsiniz.

 • Kapsamı genişletin: AI tabanlı içerikler genellikle çok kısa ve konuyu tam olarak kapsamıyor. Bu nedenle konuyla ilgili daha fazla detayı yazıya dahil ederek kapsamı genişletebilir, içeriği kullanıcı için ideal hale getirebilirsiniz.
 • Kişisel deneyimler ekleyin: İnsanlar hikaye anlatmayı ve kişisel deneyimler hakkında okumayı seviyor. Bir yapay zeka yazarının “kişisel deneyimler” yazması zor. İçeriklerinize hikayeler ekleyerek kişisel deneyimler paylaşabilirsiniz.
 • İçeriğinizi yenileyin: Eskiyen içeriklerin elden geçirilmesi, bilgilerin güncellenmesi Google için oldukça olumlu bir sinyaldir. AI ile oluşturduğunuz içeriğin güvenilirliğinden nasıl emin olabilirsiniz? Bu nedenle içeriklerinizi AI ile yazdığınızda dahi bilgi doğruluğunu yapmalısınız. Ayrıca içeriklerinizi sık sık yenilerek güncellemeniz de önemli.

Yerel SEO

Google, yerel SEO’yu her geçen gün daha fazla önemsiyor. Yerel SEO çalışmalarında ise Google’a göre kaçınılması gerekenler şöyle;

 • Önemli katma değeri olmayan telefon numaralarının listeleri
 • Bir web sayfasının sıralamaya çalıştığı şehirleri ve bölgeleri listeleyen metinler
 • Aynı kelimelerin veya cümlelerin çok sık tekrarlanması
 • Birden fazla şubesi olan işletmelerin aynı kelimeleri ve şablonları kullanması

Bu tür davranışlar yerel SEO’da başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bunun yerine her şube sayfasını özelleştirip çok spesifik hale getirmek her birinin daha fazla öne çıkmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...