Yerli Arama Motoru Yaani için Turkcell ve Yandex çalışmalarına başladı. Bu iş birliği sonucunda Türkiye’ye özel bir arama motoru hazırlanacak. Geçtiğimiz ocak ayında Türkiye’de ulusal arama motorunun geliştirilmesi gerektiğini konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yeni girişimlerin de önünü açmıştı. Bu konu gündeme ilk olarak “ ‘Geliyoo’ yeni yerli arama motoru olacak ” haberleriyle gelmişti. Gündemi bir süre meşgul eden Geliyoo’nun, 10 milyon TL’lik yatırım yapmış olduğu iddiasının aksine sitenin 15$’lık hazır bir script üzerine kurulmuş olduğu gerçeği kısa zamanda ortaya çıkmıştı.

Bunun yanı sıra Turkcell’in de yerli arama motoru geliştirmek adına önemli bir projesi olduğu iddia edildi. Bu proje için Turkcell ile iş birliği içine giren Yandex Google’a rakip olma yarışına devam edecek gibi gözüküyor.

Rus Izvestia gazetesinde yer alan habere göre iki şirketin geliştireceği yerli arama motorunun adının “Yaani” olduğu ve şu günlerde test aşamasından geçtiği belirtilmekte. Ayrıca Türkçe içeriklerden oluşacağı söylenen yerli arama motorunun alan adı kaydının da yapıldığı görülmekte. Tasarımda kullanılacak renklerin ağırlıklı olarak Turkcell’in sembolik lacivert ve mavi renklerinin olacağı belirtiliyor.

Geliştirilen arama motoru ilk etapta tüm hizmetleri sunamayacak olsa da, hava durumu, fotoğraf ve video, harita ve döviz kurları gibi hizmetleri Yandex ve Turkcell kendi altyapısını kullanarak sunabilecek. Kısa sürede daha fazla kullanıcı sağlayabilmek adına Turkcell’in bir diğer avantajı ise, sattığı akıllı telefonlarda varsayılan arama motoru olarak “Yaani” yi tercih edebilmesi olacaktır.

İş birliği açısından henüz resmi bir açıklama gelmiş değil, buna rağmen alan adı kaydı ve Rusya’nın önemli gazetelerinden biri olan Izvestia gazetesinin haberine göre durum gerçek. Aynı zamanda “Yaani” projesi her ne kadar yerli olarak aktarılsa da, Yandex altyapısını kullanması muhtemel olan bu platformun ne derece yerli olacağı ileriki günlerde bol tartışmalı geçecek bir gündem konusu olabilir.

Yaani Whois Sorgu Sonucu

 

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.