Ana SayfaSEOYoutube telif hakkı sahiplerinin haksız iddialarda bulunmasına önlem alıyor

Youtube telif hakkı sahiplerinin haksız iddialarda bulunmasına önlem alıyor

-

Youtube üzerinde ön öne çıkan özelliklerden bir tanesi olan telif hakkı ile bir videoyu tamamen kaldırma, arama sonuçlarında görünmesini engelleme, gelir elde etmesini engelleme gibi farklı gibi farklı yaptırımlar söz konusu. Youtube telif hakkı şu aralar içerik üreticilerinin canını en çok sıkan durumların başında geliyor. Youtube bu konuda bir düzenlemeye giderek bazı değişiklikler gerçekleştirdi.

Yeni YouTube algoritma güncellemesi yayınlandı

Youtube Telif Hakkı Değişiklikleri

YouTube, son zamanlarda ülkemizde de popüler konuların başında gelen telif hakkı ile ilgili değişiklikler gerçekleştirdi. Telif hakkı sahiplerinin haksız iddialarda bulunmalarını ve yaratıcılardan gelir elde etmelerini daha zor hale getiriyor. Telif hakkı sahipleri, bir şarkının çok kısa bölümlerini içeren videolardan para kazanmak için manuel hak talep etme aracını kullanıyor. Aracı ayrıca, arka plan müziği gibi yaratıcının kontrolünde olmayan müzikli videolara karşı da kullanıyorlar.

Bir talep yapıldığında, videodan elde edilen tüm gelir telif hakkı sahibine aktarılabilir. YouTube, telif hakkı sahiplerinin çok kısa veya kasıtsız müzik kullanımlarıyla videolara karşı kullanmalarını önlemek için manuel hak talep etme aracı işleyişini değiştiriyor. Bu düzenleme sadece manuel telif hakkı talepleri için geçerli, YouTube’un content ID eşleme sistemi tarafından otomatik olarak oluşturulan hak talepleri için geçerli değildir.

Youtube, telif iddiaların büyük çoğunluğunun otomatik olarak oluşturulduğunu belirtiyor. Bu yüzden çoğu iddia bu yeni politikadan etkilenmeyecek. Son olarak, bu güncelleme telif hakkı sahiplerinin çok kısa veya kasıtsız müzik kullanımları için bir videoya telif göndermesini engellemez.

Youtube, Videonun Başarısını Ölçmek İçin Yeni Metrikler Test Ediyor

Bu yeni politikaların yürürlüğe girmesi Eylül ayının ortalarında yürürlüğe girmesi bekleniyor Haksızlığa uğradığını düşünen içerik üreticileri, askıya alınan videoları için Manuel Hak Talebi (Manual Claiming)’ne erişebilecek.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...