Ana SayfaSEOYabancı sitelerden gelen bağlantılar her zaman spam değildir

Yabancı sitelerden gelen bağlantılar her zaman spam değildir

-

Google ekibinden John Mueller geçtiğimiz günlerde Yabancı sitelerden gelen bağlantılar her zaman spam değildir açıklaması yaptı.

Google: Kötü Amaçlı Bağlantılar (Spam Backlink) için Endişelenmeyin

Twitter’da bir SEO uzmanı tarafından sorulan soru bir çok internet sitesi sahibinin akıllarında soru kalmasını sağladı, İşte o tweetlenen soru:

“Bazı ingilizce olmayan web sitelerinden bazı dofollow linkleri aldım. Sitelerimin ilk dili ingilizce. Eşyalarımı nasıl bulduklarını ve bağlantılarını nasıl aldıkları hakkında hiçbir fikrim yok… “Bu bağlantılar konusunda rahatsız olmalı mıyım? Düzgün bir bağlantı profiline sahipler.”

Bu tweet’in ardından Mueller tweet sahibine diğer dillerden gelen bağlantıların doğal olarak zararlı olmadığını şu tweetle belirtti:

Dış kaynaklardan gelen farklı bağlantılar yapılan izlenimlere göre yanlış anlaşılabiliyor. Mueller tarafından atılan tweetlerin bazı cevaplarında bir kişi bağlantıların spam olduğunu anlatırken bir diğer kişi de diğer bağlantıların her zaman diğer dillerdeki sitelerden gelen bağlantılarını reddettiğini söylüyor.

Yabancı sitelerden gelen bağlantılar zararlı mıdır?

İngilizce veya Türkçe sitelerin dışında gelecek tüm bağlantıları kaldırmak, alakası olmayan geri bağlantıları da kaldırmak için hızlı ve basit bir kısayol olarak görülebilir. Fakat bununla ilgili sorun bu süreçte bazı iyi bağları kaybediyor olmamız olabilir. İngilizce web siteleriyle aynı alanı paylaşan bir çok kişi Türkçe ve İngilizce dışındaki dillerde pek çok kaliteli siteler de gelmesi.

Gelen bağlantılar konseptle alakalı ve ana dilin Türkçe olması sonucunda kaldırılması yarar değil kayıp yaşatabilir. Her zaman bir disavow dosyası göndermeden önce yapılması gereken bir ön kontrol yapmalı ve zararlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

0
Günümüzde neredeyse her şeyin dijitalleştiği dünyada markaların da bilinirliklerini artırmaları için dijital dünyada yer edinmeleri gerekiyor. Kullanıcılar zamanlarının çoğunu çevrimiçi platformlarda geçiriyor,  ürün ya...