Ana SayfaSEOYouTube, Topluluk Kurallarının Uygulanmasını Hızlandırıyor

YouTube, Topluluk Kurallarının Uygulanmasını Hızlandırıyor

-

Dünyanın en büyük video arama motoru ve son zamanlarda topluluk kuralları ile alakalı sıkıntılar yaşayan YouTube, topluluk kurallarının uygulanmasını hızlandırıyor.

Son zamanlarda ziyaretçiler tarafından yayıncılar hakkında bir çok şikayet alan YouTube bu şikayetlerin gereğini yerine getirmekte oldukça yavaş davranıyordu. Tam da bu noktada kullanıcılarının çağrılarına kulak veren YouTube, topluluk kurallarının uygulanmasını hızlandırıyor.

YouTube, Topluluk Kurallarının Uygulanmasını Hızlandırıyor ve Aynı Zamanda Güçlendiriyor

YouTube, kullanıcılarını korumak ve iyi bir deneyim yaşatmak için platformu kötüye kullanan yayıncıları cezalandırmak adına topluluk kurallarını daha iyi hale getirdi ve bundan sonra topluluk kurallarının daha hızlı uygulanacağını duyurdu.

YouTube’un politikalarını ihlal eden bir video faaliyeti ile alakalı yayıncı önce ihtar alacak. Eğer hatalar tekrarlanır veya YouTube’un politikalarını ihlal eden bir video faaliyeti devam ederse video yayından süratle kaldırılacak.

Kullanıcı geri bildirimlerine (Feedback) önem veren YouTube, kullanıcılarına artık geri bildirimlere göre yanıt hızının artacağını ve topluluk kurallarının hızla yerine getirileceğini ve özellikle aşağıda yer alan 3 kötüye kullanım üzerine yoğunlaşacağını açıkladı.

1 – Özel Küçük Resimler

YouTube, videonun kendisi hiçbir politikayı ihlal etmese bile, eğer özel küçük resim kullanımında bir ihlal varsa yayıncı ihtar alacak ve hatayı düzeltmeden devam ederse videosu yayından kaldırılacak.

Özel küçük resimlerde dikkat edilen en büyük kural ihlalleri ise, yetişkinlere yönelik görseller (Çıplaklık vb.), şiddet içeren görseller.

Birden fazla ihtar alan kanallar özel küçük resim kullanma özelliklerini kaybedecekler. Eğer 90 gün içerisinde bir kanal 3 kez aynı konudan ihtar alırsa hesabı kalıcı olarak kapatılacak.

2 – Dış Bağlantılar

YouTube, politikaları çok fazla ihlal eden sitelere dış bağlantılar ekleyen hesaplara ihtar verecek.

Youtube politikaları çok fazla ihlal eden siteler derken, genellikle yetişkinlere yönelik içerikler barındıran, kötü amaçlı yazılım barındıran veya spam içeren siteleri ifade ediyor.

Spam’in ne olduğunu bilmeyenler sizler için daha önce hazırlamış olduğumuz “Spam Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirler.

Bir önceki maddede olduğu gibi yine aynı sebepten 90 gün içerisinde 3 kez ihtar alan kanal kalıcı olarak kapatılacak.

3 – Tehlikeli Kapışmalar (Challenges) ve Şakalar

YouTube, kullanıcılara tehlikeli kapışmalar ve şakaları teşvik eden videoların topluluk kurallarına aykırı olduğunu hatırlattı ve şu açıklamayı yaptı;

“Ciddi bir tehlike veya ölüm riski taşıyan kapışma videolarını ve mağdurları ciddi fiziksel tehlikeye sokabilecek ya da çocukların ciddi duygusal sıkıntı yaşamalarına neden olan şakalar yapmayı yasakladık.”

YouTube ayrıca sosyal medyada hızla yayılan ve insanların sürekli birbirlerine kapışma teklif ettikleri “Bird Box Challenge” videolarını da yasakladı.

Politikaların Tüm Videolar İçin Uygulanması

YouTube, kullanıcılarına gerektiğinde içerikte değişiklik yapmalarına izin vermek için kullanıcılara bir “süre” veriyor. Önümüzdeki iki ay boyunca, YouTube’un özel küçük resimler, dış bağlantılar, tehlikeli kapışmalar ve şakalar ile ilgili topluluk kurallarını ihlal eden içerikler kaldırılacak, ancak kanal sadece bu seferliğine herhangi bir kapatma cezası almayacak.

Kaynak : Google Destek

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...