Ana SayfaPazarlamaYouTube,Yenilenen Topluluk Kurallarına Uymayan Kanalları Cezalandırıyor

YouTube,Yenilenen Topluluk Kurallarına Uymayan Kanalları Cezalandırıyor

-

Geçtiğimiz günlerde topluluk kurallarını güncelleyen YouTube,yenilenen topluluk kurallarına uymayan kanalları cezalandırıyor. 18 Ocak’ta ilk kez sizler ile paylaştığımız “YouTube, Topluluk Kurallarının Uygulanmasını Hızlandırıyor” başlıklı yazımızda bahsi geçen kurallar uygulanmaya başlanıyor.

YouTube, Yenilenen Topluluk Kurallarına Uymayan Kanalları Cezalandırıyor

Geçtiğimiz ay YouTube, topluluk kurallarını güncellemiş ve bu kurallara uymayan kanallara ceza vereceğini açıklamıştı. Ancak güncellenen topluluk kurallarını ihlal eden kanallara verilecek cezaların ne zaman başlayacağı açıklanmamıştı. Cezalandırma işleminin ne zaman başlayacağı ise geçtiğimiz günlerde belli oldu. Dünyanın en büyük video arama motoru YouTube 25 Şubat’tan itibaren kurallara uymayan kanalları cezalandırmaya başlayacak.

Yeni kurallara uymayan kanallara verilen cezalar katlanarak artacak. Eğer ihlaller düzeltilmez veya tekrarlanırsa kanal kapatma cezasına kadar ceza alabilecek.

Yeni Kurallar 25 Şubat’ta Uygulanmaya Başlanıyor

25 Şubat’ta uygulanmaya başlanacak kurallara uymayan kanallara öncelikle bir uyarı verilecek, eğer ihlal düzeltilmezse kanal ceza alacak.

Verilen cezalar YouTube’un özel olarak geliştirdiği, üçlü ceza sistemi ile otomatik olarak verilecek. Üçlü ceza sistemi ilk uyarıdan sonra devreye girecek.

YouTube, bu sistemin çok işe yarayacağını düşünüyor, çünkü sistemin daha önceki kullanımlarında ilk cezayı alan kullanıcıların %94’ü ihlali düzelterek ikinci cezayı almaktan kurtuldu. Bu oran da yeni topluluk kurallarına yayıncıların hızla ayak uydurabileceği anlamına geliyor.

İşte Yeni Topluluk Kurallarına Uymayanlara Verilecek Cezalar

Yeni topluluk kurallarına uymayan kanallara verilecek cezaların 3 farklı aşamadan oluşacağını belirtmiştik. Peki bu cezalar neler?

YouTube Tarafından Verilecek 3 Ceza

Birinci Ceza : İlk kez ceza alan kanallar YouTube’a 1 hafta boyunca yeni video ekleyemeyecek.
İkinci Ceza : İkinci kez ceza alan kanallar YouTube’a 2 hafta boyunca yeni video ekleyemeyecek.
Üçüncü Ceza : Kanal art arda 3 kez ceza alır ise kapatılacak ve kullanıcı erişimi engellenecek.

Ancak burada önemli nokta 90 gün kuralı. 90 gün içerisinde alınan cezalar tekrarlanmaz ise cezalar sıfırlanacak. Yani kanalınızın kapatılması için 90 gün içerisinde 3 kez ceza almanız gerekiyor.

Ayrıntılı Bildirim

Son olarak, YouTube ceza alan kullanıcıları için ayrıntılı e-postalar ve masaüstü bildirimleri hazırlıyor.

Bu bildirimler, kullanıcıların hangi YouTube politikalarını ihlal ettiğini ve tüm ayrıntılarını içerecek şekilde hazırlanmış. Ayrıca kullanıcılar bu bildirimlere e-posta ve masaüstü bildirimleri ile ulaşabilecekleri gibi mobil olarak da erişebilecekler.

Kaynak : YouTube Creators Google Blog

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?