Ana SayfaPazarlama2019'un popüler dijital reklam kanalı arama reklamları

2019’un popüler dijital reklam kanalı arama reklamları

-

Dijital pazarlama denildiğinde kullanıcıların karşısına sayısız seçenek çıkabiliyor. Fakat 2019’un en popüler dijital reklam kanalı arama reklamları oldu. 2019’un 3. çeyreğinin sonuna doğru yaklaşırken 2019’da dijital pazarlama hakkında veriler gelmeye başladı.

Dünyanın birçok yerinde ofisi bulunan ve bu ülkelerde gerekli pazar araştırmaları gerçekleştiren Marin Software 2019’un popüler dijital reklam kanallarını araştırdığı yeni çalışmasında ilginç veriler ortaya çıktı.

2019’un popüler dijital reklam kanalı arama reklamları

Reklamverenlerin bütçeleri ve harcama yaptıkları dijital pazarlama alanları hakkında yapılan bir araştırma olan “The State of Digital Advertising 2019″a göre arama reklamları halen reklamverenlerin en çok para harcadığı ve en çok tercih ettiği dijital reklam kanalı.

Marin Software’in yayınladığı rapora göre arama reklamları, reklamverenlerin toplam bütçelerinin %39’unu oluşturuyor. Raporun verileri ise ABD ve İngiltere’de bulunan 450’den fazla B2B ve B2C dijital pazarlama uzmanının verilerine dayandırılıyor.

Her ne kadar arama reklamları şu ana kadar baskın olan reklam kanalı da olsa, reklamverenlerin her geçen yıl harcama yaptığı kanal sayısı artıyor.

Sosyal Medya reklamları ikinci sırada

Reklamverenlerin bütçelerinin %39’unu alan arama reklamlarını %18’lik bir oranla ücretli sosyal medya reklamları takip ediyor. Sosyal medya mecralarının sayısının ve kullanım oranının oldukça arttığı şu günlerde bu veri çokta şaşırtıcı olmasa gerek.

Özellikle Instagram’da yapılan reklam harcamaları bir önceki seneye göre oldukça artış gösteriyor. Ancak Instagram reklamlarına yapılan harcamaların artması diğer sosyal medya reklamlarının bütçelerinin azaldığı anlamına gelmiyor. Yani reklamverenlerin reklam bütçeleri de geçtiğimiz yıllara göre artış gösteriyor.

Amazon Reklamları Büyük Fırsat

Yapılan araştırmada Amazon reklamlarının büyük bir fırsat olduğuna değiniliyor. Araştırmaya katılan firmaların %60’ı önümüzdeki yıl Amazon reklamlarına yaptıkları harcamaları arttırmayı düşündüklerini, katılımcıların %55’i ise Amazon reklamlarını kullanmanın büyüme için büyük bir fırsat olduğunu belirtiyor.

Ücretli sosyal medya reklamlarını ise %16 ile görüntülü reklamlar takip ediyor.

İşte araştırmada yer alan diğer önemli verilerden bazıları;

  • Google, reklamverenler arasında en güvenilir yayıncı. Öyle ki her 100 kullanıcıdan 98’i Google’a güven endeksinde 5 üzerinden 5 veya 4 puan veriyor.
  • Arama reklamlarını kullanan katılımcıların %84’ü şu anda Google’ın yeni duyarlı arama reklamlarını kullanıyor veya kullanmayı planlıyor.
  • Araştırmaya katılanların %32’si videonun en etkili sosyal medya reklam biçimi olduğunu ve ardından resim reklamları (%26), Instagram Hikaye reklamları (%23) ve Carousel reklamları (%19) tercih ettiklerini belirtiyor.

Tüm bu detaylar ve raporun tamamı için kaynakta bulunan linki ziyaret edebilirsiniz. Yine konu hakkında soru, görüş ve/veya önerilerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Kaynak : The State of Digital Advertising 2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...