Ana SayfaSEOAMP sayfaları artık Javascript destekliyor

AMP sayfaları artık Javascript destekliyor

-

Yeni AMP sayfaları artık Javascript destekliyor, Google tarafından bu hafta açıklanan özellik ile daha fazla esneklik ve daha fazla özellik kullanılabilir.

Google Search Console AMP sayfaları için yeni resim arama verileri gösterecek

Google 19 ağustos haftasında açıklayacağı özel JavaScript ile artık AMP sayfaları içerisine Javascript kodlarını dahil edebilecek. amp-script bileşenleriyle birlikte kullanıcı etkileşimlerini etkinleştirmek ve AMP etkin olan veya olmayan sayfalarda kod paylaşımı için kullanılabilir.

AMP sayfaları artık Javascript destekliyor olması neden önemli?

AMP geliştiricileri bu özelliğin AMP kullanıcılarının en çok istediği özelliklerden birisi olduğunu özelliğin eklenmesiyle birlikte duyurdu. AMP ile birlikte yayınlanan internet sitelerinin JavaScript’in sunmuş olduğu etkileşimli özelliklerin daha da fazlasını dahil etmesini sağlar.

Amp artık javascript destekliyor
Amp artık javascript destekliyor

amp-script bileşeni sayfaların özel JavaScript işçiliği gerektirmesi anlamına da geliyor. Bu güncellemenin öncesinde AMP sayfalarının çoğu statikti ve bu da kullanımları sınırlıyordu. İnternet sitesi sahipleri mobil arama sonuçlarında hız ve potansiyel olarak görünürlük özelliklerinden ödün vermek zorunda kalıyordu.

  • Yeni amp-script bileşeni React, Preact, Angular, Vue.js, jQuery ve D3.js çerçeveleriyle uyumlu,
  • amp-script kullanıcı etkileşimi olmadan sayfa içeriğini değiştirmiyor bu yüzden yüklendikten sonra içeriğinizi değiştirmez,
  • İçinde bulunan komut dosyası tek amp-script olması ve 150 kb’den az olması gerekiyor.
Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...