Ana SayfaSEOBir işletmeyi ‘Geçici Olarak Kapalı’ seçmek sıralamayı etkiler mi?

Bir işletmeyi ‘Geçici Olarak Kapalı’ seçmek sıralamayı etkiler mi?

-

Google’dan Danny Sullivan, Google My Business listelemesini “geçici olarak kapalı” şeklinde işaretlemenin sonuç sıralamasına veya görünürlüğüne negatif bir etkide bulunmayacağı bilgisini doğruladı.

Geçtiğimiz hafta Google My Business’a ‘Geçici olarak kapalı’ özelliği eklendi başlığıyla indir.com‘da paylaşmıştık.

İşletmeler koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında birer birer kepe

nklerini indirdikçe, Google My Business’a “geçici olarak kapalı” şeklinde bir gösterge eklendi. Başlangıçta bu göstergenin, arama sıralamalarını olumsuz etkileyebileceğine dair endişeler vardı, ancak, Sullivan bu endişeleri gideren bir açıklama yaptı.

Koronavirüsün işletmeler üzerindeki etkisi

Danny Sullivan’ın açıklaması

Endişeli bir işletme sahibi, Twitter üzerinden John Mueller ve Danny Sullivan’ı etiketleyerek şu soruları yöneltti: “Google My Business’ta koronavirüse bağlı olarak “geçici olarak kapalı” ancak diğer kanallarda hizmet vermeye devam eden işletmeler için bir çalışma yapabilir misiniz lütfen? “Geçici olarak kapalı” seçeneği, listelemelerin görünürlüğünü azaltacaktır. GMB gönderilerinin görünürlüğü düşüyor. Herhangi bir seçenek?” 

İşletme sahibinin sorularını gören Danny Sullivan ise, oldukça kısa ve net bir şekilde cevap verdi: ““Geçici olarak kapalı” sıralamayı veya görünürlüğü etkilemez.”

Google’ın Rehber bölümünde daha önce, kapalı işletmelerin daha az görünürlüğe sahip olacağı açıkça ifade edilmişti. Aşağıda verilen ekran görüntüsünde ise, bir işletmeyi “geçici olarak kapalı” şeklinde işaretlemeden önce bir uyarı çıktığı görülüyor.

Google, 30 Mart’ta, koronavirüs salgınına bağlı olarak geçici şekilde işletmelerini kapatan kullanıcılar için, Rehber sayfasını resmi olarak güncellemişti. Buna göre, geçici olarak kapalı işletmeler, açık olan işletmeler ile aynı şekilde değerlendirilecek:

“İşletmenizi koronavirüs salgınıyla ilişkili olarak geçici şekilde kapattıysanız, müşterilerinize en doğru bilgiyi sağlamak adına, Google My Business profilinizi güncelleyin. İşletmenizi “geçici olarak kapalı” şeklinde işaretlemek, arama sıralamanızı ve görünürlüğünüzü etkilemeyecektir, ve, işletmeniz, açık olan işletmelerle aynı şekilde değerlendirilecektir.”

Bu, Google tarafından gerçekleştirilmiş, çok yeni bir değişiklik. Sullivan, şirketin bu konuda verecek daha iyi mesajları olduğunu ayrıca belirtiyor.

Şu an için önemli olan, hiçbir yaptırımla yüzleşmeden, işletmenizi geçici olarak kapalı şeklinde işaretleyebilecek olmanız. Bunu yapmanızın ardından, Google, işetmenizin profilinde aşağıdaki gibi bir mesaj gösterecek

Google: Marking a Business ‘Temporarily Closed’ Doesn’t Impact Rankings

Google, koronavirüs sorguları için yeni arama deneyimini sunuyor

Google My Business: Geçici Olarak Kapalı

Bir işletmeyi Google Haritalar ve Google Arama’da “geçici olarak kapalı” şeklinde göstermek için, aşağıdaki adımları takip etmelisiniz: 

  • Google My Business hesabınıza masaüstünden giriş yapın.
  • Soldaki ‘Menü’den ‘Bilgi’ye tıklayın.
  • Sağ tarafta, “Bu işletmeyi Google’dan kaldır” seçeneğine yönelin.
  • Bu seçeneği genişletin ve “Geçici olarak işaretle” seçimini yapın.

İşletmenizi, sıralaması veya görünürlüğü olumsuz etkilenmeden geçici olarak kapalı şeklinde işaretlemek işte bu kadar basit.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital pazarlama alanında işletmeler için önemli bir yere sahiptir. SEO terminolojisinde bilinmesi gereken önemli terimler yer alır. Bu terimler hakkında...