Ana SayfaSEOGoogle SEO 101: Arama sonucu önizlemelerinin gelişimi

Google SEO 101: Arama sonucu önizlemelerinin gelişimi

-

Google, sonuçlar sayfasının dünden bugüne nereye geldiğine dair, arama sonucu önizlemelerinin ardındaki yol gösterici ilkeleri açıkladı. Bu açıklamalar, Google’ın yazılım mühendisi Phiroze Parakh tarafından geçen Kasım ayında Google’ın WebMasters Konferansı’nda yapıldı.

Google son zamanlarda konferanstan bir grup video yükledi, bu yüzden çoğu insan bu videoyu ilk kez görüyor.

İşte Parakh’ın başlıklar, ‘snippet’ler ve sonuç incelemeleriyle ilgili sunumunun bir özeti.

Daniel Waisberg: Site haritaları gerekli değil

Sonuç önizlemesinin dört temel taşı

Bir kullanıcının bir arama sonucu sayfasına geldikten sonraki ana görevi, ihtiyaç duyduğu içeriği bulmaktır. Sonuç önizlemeleri, bunu yapmalarına yardımcı olur. Her zaman, şimdi olduğu kadar kullanışlı olmasalar da….

Sonuç önizlemelerini daha yararlı hale getirmek için Google, dört “temel taşı” ortaya koydu.

  • Birincil hedef, kullanıcı ihtiyacına uygunluktur, çünkü önizlemelerin sorgu ile ilgili olması gerekir.
  • İkinci amaç, önizlemenin kullanıcıların hangi sonucu tıklayacakları arasında seçim yapmalarına yardımcı olmasını sağlamaktır.
  • Üçüncü hedef, web sitelerindeki içeriğin derinliğini aydınlatmaktır
  • Dördüncü hedef, içerik çeşitliliğidir.
Google SEO 101: The Evolution of Search Result Previews

Google Neural Matching Nedir? Neural Matching Algoritması Hakkında Bilmeniz Gerekenler…

Sonuç önizlemelerini yeniden düzenleme

Sonuç önizlemesinin neye benzemesi gerektiğini yeniden tasarlarken, Google’ın tamamının birlikte çalışması gerekiyordu; sitenin adı, sayfanın başlığı ve bir içerik önizlemesi.

Google SEO 101: The Evolution of Search Result Previews

Google, yukarıdaki bölümde açıklanan dört sütuna dayanarak algoritmalı olarak sonuç önizlemeleri oluşturmanın farklı yollarını açıkladı.

‘Snippet’leri yeniden yazma

İlk olarak Google, sorguya yanıt olarak ‘snippet’i değiştirmeye başladı. Bir sayfanın bir sorgu ile alakalı olup olmadığına karar veren aynı algoritma, sayfanın hangi kısmının kullanıcı için alakalı olması gerektiğine karar vermek için kullanılabilirdi. Bu, sorgu değiştirilirse görüntülenen ‘snippet’in de farklı olacağı anlamına geliyor.

Google SEO 101: The Evolution of Search Result Previews

Sonuç önizlemelerindeki görüntüler

2016 veya 2017 yıllarında Google, görüntülerin, kullanıcıların farklı sonuçlar arasından seçim yapmalarına yardımcı olduğunu keşfetti.  Bu özellikle, aranan öğelerin resminin (örneğin belirli bir ürünü aramak gibi) son derece alakalı olabileceği belirli sorgu türleri için geçerlidir. Google, alakalı resimleri sayfalardan algoritmik olarak çıkarmaya ve bunları arama sonuçlarında göstermeye başladı.

Google SEO 101: The Evolution of Search Result Previews

Bu değişiklik arama sonuçlarında sunulduğunda, kullanıcılar daha çeşitli siteleri ziyaret etmeye başladı.

Sonuç önizlemelerindeki videolar

Arama sonucu önizlemelerindeki görüntülere olumlu yanıt verdikten sonra, sonraki doğal adım videoları görüntülemekti. Yine Google, sonuç önizlemelerinde yalnızca en alakalı videoları ortaya çıkarmaya odaklanmaya başladı. Ayrıca, bir videoyla sonuç önizlemelerinin, videonun baskın veya destekleyici bir içerik parçası olmasına bağlı olarak farklı şekilde işleneceği belirtildi.

Google SEO 101: The Evolution of Search Result Previews

Sonuç önizlemelerinde site bağlantıları

Google, sitelerdeki içeriğin derinliğini ifade etme hedefine ulaşmak için, site bağlantılarını sonuç önizlemelerine dahil etmeye başladı. Site bağlantıları, Google’ın tek bir kullanıcı için alakalı olduğunu düşündüğü bir sitedeki sayfalara verilen linklerdir.

Google SEO 101: The Evolution of Search Result Previews

Resimler ve videolar gibi site bağlantılarının tümü algoritmik olarak çıkarılır. Her ne kadar site yapısı bu konuda yardımcı olsa da… Google, site bağlantısı önizlemelerine resim ekleyerek bunu bir adım daha ileri götürdü. Düz bir site bağlantısının yeterli ayrıntı sağlamadığı durumlarda site bağlantısı resimlerinin yararlı olduğu görülmüştür.

Google algoritma takip araçları

Sonuç önizlemelerinde varlık gerçekleri

Bir web sayfasındaki içeriğin derinliğini ifade etmenin başka bir yolu olarak sonuç önizlemelerine varlık gerçekleri eklendi.

Google SEO 101: The Evolution of Search Result Previews

Sonuç önizlemelerinde forumlar

Google, forumun yapılandırılmış veriler kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın oluşturulabilecek web forumları için özel sonuç önizlemeleri oluşturdu. Google, yayınları algoritmik olarak ayıklayabilir ve kullanıcının sorgusuyla alakalı bir içerik kümesi oluşturabilir.

Google SEO 101: The Evolution of Search Result Previews

Bu önizlemeleri oluşturmak için biçimlendirmeye gerek yoktur, ancak Google, forum tarafından sağlanıyorsa Soru-Cevap işaretlemesini kullanacaktır.

Önizleme sonuçlarında tablolar ve listeler

Bir web sayfasında baskın bir tablo varsa Google, arama sonuçları önizlemesinde tablonun en azından bir kısmını gösterebilir.

Google SEO 101: The Evolution of Search Result Previews

Bunlar sunumda ele alınan sonuç önizlemelerinin tümüdür.

Daha fazla ayrıntı için videoyu izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...