Ana SayfaSEOGoogle: Covid-19 hangi sektörü nasıl etkiledi?

Google: Covid-19 hangi sektörü nasıl etkiledi?

-

Koronavirüs salgını, en başta sağlık sektörü olmak üzere, tüm sektörlerde yıkıcı etkisini göstermeye devam ediyor. Google Covid-19 sonrasında meydana gelen sektörel değişmeleri ülke ülke raporladı.

Restoranların yalnızca paket servisle hizmet sağladığı, birçok işyerinin uzaktan çalışma şekline geçtiği ve diğer sektörlerde de benzer değişimlerin yaşandığı bu dönemde, elbette insanların hareketlilik miktarında da ciddi değişimler yaşanmakta. Google, bu hareketliliğin her ülke için değişimini gösteren raporlar yayınladı.

Google Covid-19 hangi sektörü nasıl etkiledi?

“Küresel topluluklar COVID-19’a yanıt verirken, halk sağlığı görevlilerinden, Google Haritalar gibi ürünlerde kullandığımız aynı tür toplu, anonimleştirilmiş içgörülerin COVID-19 ile mücadelede kritik kararlar verdiklerinde yardımcı olabileceğini duyduk.

Bu Topluluk Hareketlilik Raporları, COVID-19 ile mücadele etmeyi amaçlayan politikalara yanıt olarak neyin değiştiğine ilişkin bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Raporlar, perakende ve eğlence, bakkaliye ve eczaneler, parklar, transit istasyonları, işyerleri ve konut gibi farklı kategorilerdeki coğrafyaya göre zaman içindeki hareket eğilimlerini göstermektedir.”

Google, koronavirüs sorguları için yeni arama deneyimini sunuyor

Rapordaki değişimler

Google raporun sonuçlarından hemen önce, bu raporun tıbbi teşhis veya tedavi için kullanılmaması gerektiğiyle ilgili uyardı ve ayrıca, kişisel seyahat konusunda rehberlik amaçlı kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi. Raporun hazırlanma amacının, insanların, sosyal medyaya verilen yanıtları daha iyi anlamaları olduğu yazıldı.

“Konum doğruluğu ve kategorize edilmiş yerlerin anlaşılması bölgeden bölgeye değişir, bu nedenle, ülkeler arasındaki veya bölgeler arasındaki değişiklikleri karşılaştırmak için bu verileri kullanmanızı önermiyoruz.”

Google’ın sunduğu rapora göre Türkiye’de en büyük düşüşü yaşayan konumlar; perakende satış yapan yerler ile keyifli vakit geçirmek için gidilen yerler oldu. Grafikte görüldüğü üzere; restoranlar, kafeler, AVM’ler, kütüphaneler gibi yerlerdeki hareketlilik oranı 8 Mart ile 29 Mart arasında %75’lik bir azalma gösterdi. 

Perakendecilerin ardından, toplu taşıma istasyonlarındaki hareketlilikte de %71 gibi büyük bir düşüş yaşandı.

Google’ın raporunda düşüşüyle dikkat çeken konumlardan bir diğeri ise “Parklar” başlığı oldu. Parklar, plajlar, marinalar gibi konumlara yapılan ziyaretlerde %58 oranında bir düşüş yaşandı.

Koronavirüsün işletmeler üzerindeki etkisi

Bunların yanı sıra, işyerlerindeki hareketlilikte %45’lik bir düşüş yaşanırken, marketler ve eczanelerin bulunduğu bölgelerdeki mobilite oranları ise %39 azaldı.

İnsanların evde kalmaya gayret ettiği bu dönemde, birçok konumun ziyaret edilme oranı düşerken, elbette konutlarda bulunma oranı artış gösterdi. Konutlardaki hareketlilik 8 Mart ile 29 Mart arasındaki dönemde %17’lik bir artış gösterdi.

Raporun 130 farklı ülkede yayınlanmış olması diğer ülkelerin değişimlerini merak etmemiz yol açıyor. Daha fazla bilgi almak için google.com/covid19/mobility/ adresine gidebilrisiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?