Ana SayfaSEOGoogle görünen meta açıklamalar hakkındaki önerileri

Google görünen meta açıklamalar hakkındaki önerileri

-

Google’dan John Mueller kısa bir süre önce, site tarafından sağlanan meta açıklamanın arama sonuçlarında kullanıldığından emin olunmasını sağlayacak öneriler yaptı. Mueller, Google görünen meta açıklamalar hakkındaki önerileri, Google Webmaster söyleşilerinde kendisine yöneltilen bir soruya cevaben yanıtladı. Katılımcı, Google’ın bir web sayfasının meta açıklama etiketini yeniden yazmasını önlemek için neler yapılması gerektiği hakkında Mueller’den tavsiyeler istedi. Bilindiği gibi Google, site tarafından sağlanan meta açıklamalar yerine, zaman zaman farklı bir meta açıklama sunabiliyor. Mueller, bunun nedenlerini anlattı ve ardından, Google’ın, site tarafından sağlanan meta açıklamayı kullanması için neler yapılabileceğine değindi.

John Mueller Kimdir? Google’daki Görevi Nedir?

Google meta açıklamaları neden değiştiriyor?

Google’ın bir web sayfası tarafından sağlananın yerine görüntülenecek bir meta açıklama oluşturması görülmemiş bir şey değil. Mueller, bunun en olası nedenlerini şu şekilde sıralıyor:

  • Meta açıklama alakalı veya yararlı değil (Örneğin, keyword stuffing yani, anahtar kelime istiflenmesi ).
  • Aynı meta açıklama çok sayıda sayfada yer alıyor.
  • Meta açıklama, kullanıcının sorgusuna yanıt vermiyor, ancak sayfadaki diğer bir içerik bunu sağlıyor.

Google genel olarak, kullanıcıların belirli bir sayfanın aradıklarıyla neden alakalı olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için meta açıklamaları yeniden yazar. Google’ın bunu yapmasını yüzde yüz engelleyecek bir yol ise bulunmuyor. Ancak, Google’ın site tarafından belirlenmiş meta açıklamayı daha sık kullanmasını sağlamak için yapılabilecek şeyler var.

John Mueller: Google’ın neyi kaliteli bulduğuna odaklanmayın!

Google’ın meta açıklamanızı kullanmasını sağlama

Mueller, Google’ın aşağıdaki ölçütleri karşılamaları koşuluyla, sağlanan meta açıklamalarınızı kullanma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor:

  • Her sayfa için benzersiz olan meta açıklamalar.
  • Belli bir karakter sayısını aşmayan açıklamalar.
  • Belirli bir sayfaya giderken kullanıcıların aradıklarıyla -çoğunlukla- eşleşir türde açıklamalar.

Yukarıdaki ölçütler karşılansa bile, Google, yine de farklı bir meta açıklama göstermeyi seçebilir. Bir kullanıcının özellikle belirsiz bir arama sorgulaması yaptığını varsayalım. Eğer bu sorgu, sayfanızdaki metnin bir parçasıyla eşleşiyorsa, sağladığınız meta açıklama geçersiz kılınır ve aramayı yapan kullanıcıya ilişkili olan metin parçasını içeren bir meta açıklama gösterilir.

Belirli bir sorgu için tam meta açıklamanızın gösterilmesini istiyorsanız, açıklamanın olabildiğince sorgu ile alakalı olduğundan emin olun.

Aşağıdaki videoda soruyu yanıtlayın ve yanıtlayın:

Arama sonuçlarında açıklamaları göstermek söz konusu olduğunda iki şey yapmaya çalışıyoruz. Bir yandan, sayfada ne zaman bir anahtar kelime koleksiyonu gibi olabilecek alakasız meta açıklamaların olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bu, çok sayıda sayfada sağladığınız aynı açıklamalar için geçerli olabilir. Bu, muhtemelen, algoritmalarımızın devreye gireceği ve çözüm getirmeye çalışacağı bir an olacaktır. 

Diğer bir durum, meta açıklamanın kullanıcının aradığı şeyle eşleşmemesi durumudur.

Muhtemelen düşündüğümüz yerde, sayfanın kendisinden, bu sorguları gerçekten aradıklarını biraz daha iyi kapsayan bir şey seçersek, kullanıcının bu sayfanın neden alakalı olduğunu anlaması daha kolay olacaktır.

Bunlar, arama sonuçlarında sağladığımız açıklamayı yeniden yazdığımız ana durumlardır.

Dolayısıyla, sayfalarınızın benzersiz meta açıklamalara sahip olduğundan, bu açıklamaların karakter sınırını aşmadığından, ve kullanıcının sorgusuyla ilişkili olacağından emin olabiliyorsanız, sayfanızda sağladığınız meta açıklamanın Google tarafından kullanılma ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Product Variant Structured Data Nedir?

Product Variant Structured Data Nedir?

0
Google, kısa süre önce e-ticaret sitelerine yönelik "Ürün Varyantı Yapılandırılmış Verisi" adlı bir güncellemesini yayınladı. Ürün varyasyonlarına özel olarak tasarlanan bu çalışma sayesinde, arama...