Ana SayfaSEOİçeriği gizlemek için URL kaldırma aracı nasıl kullanılır?

İçeriği gizlemek için URL kaldırma aracı nasıl kullanılır?

-

Google’dan Daniel Waisberg, site sahiplerine Search Console’u kullanarak Google arama sonuçlarındaki içeriği nasıl geçici olarak gizleyebileceklerini açıklıyor. Bu bilgiler, şirketin Search Console’daki URL kaldırma raporuna ayrılmış en son Search Console Eğitim videosunda sağlanmıştır. Waisberg videoda ayrıca, eski ve uygunsuz içeriği kaldırma ve içeriği kalıcı olarak kaldırmak için atılması gereken adımlar hakkında konuşuyor.

Daniel Waisberg kimdir?

Search Console’da URL kaldırma raporu nasıl kulanılır?

İlk olarak, URL kaldırma raporları hakkında bazı genel bilgiler:

 • Site sahipleri Search Console ile içeriği yalnızca geçici olarak kaldırabilir.
 • İçeriğin kalıcı olarak kaldırılması için ek adımlar atılmalıdır.
 • URL kaldırma aracının kendi web sitenizdeki arama sonuçlarını yönetmekten başka bir şey için kullanılamayacağını bilmek de önemlidir.
 • Araç, kişisel bilgileri kaldırmak veya diğer web sitelerinde bulunan rahatsız edici bilgileri bildirmek için kullanılamaz.

URL kaldırma raporu üç bölüme ayrılmıştır:

 • Geçici olarak kaldırma
 • Eski içerik
 • Güvenli arama Filtresi

Daniel Waisberg: Site haritaları gerekli değil

Geçici kaldırma talepleri

Geçici bir kaldırma isteği, Google arama sonuçlarında belirli içerik parçalarını sitenizden kaldırmanın bir yoludur. Örneğin, bir URL’yi arama sonuçlarından hızlı bir şekilde çıkarmanız gerekirse bu, kullanılacak araçtır. Başarılı bir geçici kaldırma talebi altı ay boyunca geçerli kalır. Google, site sahiplerinin içeriği görebilmeleri için ayarlamaları veya kaldırılması için daha kalıcı bir çözüm bulmaları için altı ayın yeterli olduğuna inanmaktadır. Site sahipleri kaldırma raporlarına doğrudan Search Console’daki gezinme çubuğundan erişebilir. URL kaldırma raporu sekmesini seçtikten sonra, rapor otomatik olarak geçici olarak kaldırmalar bölümüne açılacaktır. Buradan yeni bir kaldırma isteği gönderebilirsiniz.

İki tür kaldırma isteği vardır:

URL’yi geçici olarak kaldırma: URL’yi yaklaşık altı ay boyunca Google Arama’dan engellemeyi ve sayfanın önbelleğe alınmış kopyasını temizlemeyi sağlar.

Önbelleğe alınmış URL’yi temizleme: Önbelleğe alınmış sayfayı temizler ve sayfa tekrar taranana kadar arama sonuçlarındaki sayfa açıklaması ‘snippet’ini siler.

Bu seçeneklerin her biri için tek, belirli bir URL veya tüm bir URL öneki için istek gönderebilirsiniz. Geçici kaldırmalar bölümünde, son altı aydaki sayfa kaldırma isteklerinin özet raporunu bulabilirsiniz. Raporda URL’yi, kaldırma isteğinin türünü, isteğin gönderildiği tarihi ve isteğin durumunu görürsünüz. Raporu, artık gerekli değilse isteği iptal etmek için de kullanabilirsiniz.

Eski İçerik

Eski içerik bölümü, herkese açık eski içeriği kaldırma aracı aracılığıyla yapılan kaldırma istekleri hakkında bilgi sağlar. Herkes, bir sayfada artık mevcut olmayan bilgileri gösteren arama sonuçlarını güncellemek için eski içeriği kaldırma aracını kullanabilir.

Google, bunun muhtemelen çok fazla bakmanız gerekmeyecek bir şey olduğunu söylüyor. Çünkü, arama yapan kullanıcılar, sayfaların arama sonuçlarından kaldırılması konusunda bir güce sahip değillerdir.

Eski içerik raporu iki bölümden oluşuyor:

 • Eski önbelleği kaldırma: Bu bölüm, sayfa hala aktif olmasına rağmen içeriğin kaldırılmış olduğu durumlarda kullanılır.
 • Eski sayfayı kaldırma: Bu, içerik artık mevcut olmadığında ve bir kullanıcı, Google arama sonuçlarından kaldırılmasını istediğinde kullanılır

Geçici kaldırma raporunda olduğu gibi, bu rapor da son altı ay içinde gönderilen tüm talepleri takip eder.

Güvenli arama Filtresi

Güvenli Arama, Google’da müstehcen sonuçlara filtre uygulamak için kullanılabilen bir ayardır. Search Console’daki Güvenli Arama filtreleme bölümünde, sitenizde kullanıcılar tarafından yetişkinlere uygun içerik olarak bildirilen sayfaların bir listesi görüntülenir.

Üzerinden geçtiğimiz diğer araçların aksine, Güvenli Arama filtreleme aracıyla gönderilen URL’ler Google tarafından incelenir. Google sayfaya bakar ve içeriğin Güvenli Arama sonuçlarından filtrelenip filtrelenmeyeceğini belirler. Bir sayfanın filtrelenmesi gerektiğine karar verilirse Google, sayfayı yetişkinlere uygun içerik olarak etiketler.

Son altı ay içinde Güvenli Arama filtrelemesine bildirilen tüm URL’lerinizin geçmişini görüntüleyebilirsiniz.

Bir sayfanın kalıcı olarak kaldırılması gerekirse nasıl uygulama yapılmalı?

Daha önce de belirtildiği gibi, geçici kaldırma aracı, sayfaları arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldıramaz. Sayfaları Google arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldırmak için aşağıdaki işlemlerden birini veya birkaçını yapmanız gerekir:

 • İçeriği sitenizden kaldırın ve 404 veya 410 HTTP durum kodu döndürün.
  • PDF gibi arama sonuçlarında görünen HTML olmayan dosyalar sunucunuzdan tamamen kaldırılmalıdır.
 • Şifreleme kullanarak içeriğe erişimi engelleyin.
 • Sayfanın dizine eklenmemesi gerektiğini belirtmek için noindex meta etiketi kullanın.

Google, 310 durum kodu kullanarak bir sayfayı diğerine yönlendirmenin, sayfayı arama sonuçlarından tamamen kaldırmak için yeterli olmadığını belirtiyor. Bir robots.txt yönergesi de engelleme mekanizması olarak çalışmaz.

Daha fazla bilgi için videoyu izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...