Ana SayfaSEOGoogle, SEO başarı hikayeleri blog serisi başlattı

Google, SEO başarı hikayeleri blog serisi başlattı

-

Google, SEO vaka çalışmalarına odaklanan bir blog yayını dizisinin ilkini paylaştı. SEO başarı hikayeleri, SEO’nun değerini gösteren başarı hikayelerini paylaşmak amacıyla hazırlanıyor.

Google, bu örnek olay incelemelerinin hedef kitlesinin, SEO’nun iyi bir yatırım olduğuna ikna edilmesi gereken insanlar olduğunu söylüyor:

“İnsanların bu başarı öykülerini duymalarını istiyoruz, bu yüzden vaka çalışmaları içeren yeni bir blog yazısı dizisine başlıyoruz.

Örneğin, bir patronun, patronunu SEO’ya yatırım yapmanın veya yapılandırılmış verileri uygulamanın iş için iyi olabileceğine ikna etmeye yardımcı olabilirler. ”

Google’ın bu dizideki açılış paylaşımı, SEO’ya yatırım yapmanın temellerini ve bunun bir şirkete yardım etmek için nasıl kullanıldığını ele alıyor.

Google SEO 101: Arama sonucu önizlemelerinin gelişimi

SEO, yeni kayıtlarda nasıl %93 artış sağladı?

Bu dizideki ilk vaka çalışması, Google’dan Gary Illyes dışında hiç kimse tarafından paylaşılmadı. Illyes, Seul’deki Google Web Yöneticisi Konferansı’ndaki bir sunumun ardından Moon Tae Sung adlı bir SEO yöneticisiyle konuştu. Tae Sung, Kore’deki en büyük iş platformlarından biri olan Saramin için SEO’yu yönetiyor.

Saramin aşağıdaki hizmetleri sunan bir firma:

  • İş ilanı önerileri
  • Şirket ve maaş bilgileri
  • YZ tabanlı görüşmeler
  • YZ tabanlı yetenek keşfi hizmetleri

İnsanlar iş aramak, başvuru göndermek ve iş arama ile ilgili bilgilere erişmek için Saramin’in sitesini tercih ediyorlar.

Google algoritma takip araçları

Google Search Console ile erken başarı

Saramin’in SEO üzerine yoğunlaşması, Google Search Console’dan başka hiçbir şey kullanmadan çalıştığı 2015 yılına dayanıyor. Bir yılının tamamını Search Console tarafından belirlenen tarama hatalarını bulmaya ve düzeltmeye adamış bir kişi. Bu uğraşlar tek başına, organik arama trafiğinde %15 artışı sağlamış. Erken başarılarından memnun olan Saramin, SEO’ya daha fazla yatırım yapmaya karar verdi.

Google Search Console Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Büyük kazançlar için kademeli değişiklikler

Sürecin bir sonraki adımı, Google Arama geliştiricisinin kılavuzu ve yardım merkezi makalelerini incelemekti. Illyes, “SEO’nun meyve vermesinin zaman alabilecek bir süreç olduğunu” kabul ediyor. Bu amaçla Saramin, aşağıdaki gibi kademeli değişiklikler uygulamaya odaklandı:

  • Kötü yazılmış ve yardımcı olmayan meta etiketleri kaldırma.
  • Rel-canonical kullanma ve yinelenen içeriği kaldırma.
  • Uygulanabilir yapısal verilerin uygulanması.

Bu değişiklikleri yapma süreci, ek Google araçlarının kullanımını da içeriyordu. Saramin, Yapısal Veri Test Aracı, Mobil Uyumluluk Testi, AMP Testi ve PageSpeed Insights’a güveniyordu. Sonunda, Search Console’un Dizin Kapsamı raporundaki hatalar kırmızıdan yeşile döndü. Daha da fazlası, Saramin organik trafikte daha hızlı bir artış gördü.

“Artan değişiklikler bir devrilme noktasına ulaştı ve trafik daha da belirgin bir hızla artmaya devam etti.

Eylül 2019’un en yoğun işe alım sezonunda trafik bir önceki yıla göre iki katına çıktı. ”

Sonuç

Organik trafikteki artışla birlikte trafik kalitesi de yükseldi.

Saramin yeni kayıt sayısında %93, dönüşümlerde %9 artış sağladı.

Ancak Saramin’in SEO yöneticisinin “bu sadece hikayemizin başlangıcı” dediği gibi, iş burada bitmiyor.

Paylaşmak istediğiniz ilginç bir örnek olay incelemeniz varsa ve belki de yakında yayınlanacak bir blog yayınında yer alacak değerde olduğunu düşünüyorsanız, Google, sizin hikayenize de bir şans verecektir..

Yakınınızdaki bir Google Webmasters Konferansı’na kaydolarak ve bir konuşma teklifi göndererek vaka çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Google Blog

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...