Ana SayfaSEOGoogle Adsense nedir?

Google Adsense nedir?

-

Google AdSense, web sitenizde veya çevrimiçi olarak sunduğunuz içeriğinizde reklam göstererek para kazanmanızı sağlayan bir yoldur. AdSense ile, sitenizin ziyaretçilerine alakalı ve ilgi çekici reklamlar gösterebilir ve hatta reklamların görünümünü ve hissini sitenize uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Google, sitenizde yayınlanmakta olan bu reklamların ne kadar tıklandığına veya farklı türde aldığı etkileşim sayılarına bağlı olarak, size ödeme yapar. 

Google Ads Nedir? Google Adwords, Google Ads Oldu

AdSense’in farkı nedir?

AdSense’i diğer reklam ağlarından ayıran özelliği, Google Ads tarafından sağlanan reklamları kullanıyor olmasıdır. Bu da, reklamveren arayışı gerekliliği kalmadan, hızlı ve otomatik şekilde, çok geniş bir reklamveren kaynağına erişebilmeyi sağlıyor. Ayrıca, yayınlanan reklamların içeriği, sitenizin içeriğiyle yakından ilişkili olarak belirlendiği için, kullanıcılar tarafından etkileşim sağlama ihtimaliniz de daha fazla oluyor.

Sitenizde hangi reklamların gösterileceğini seçmeniz de gerekmiyor. AdSense, otomatik olarak sitenizle ilişkili ve hedef kitlenize uygun reklamlar yayınlar. AdSense, sayfalarınızda görünecek reklamları seçmek için bir çeşit reklam açık artırması kullanır. En yüksek ücretli reklamlar sitenizde gösterilir.

Google Ads Hesaplarınızı Google Yönetecek

Bilinmesi gerekenler

Reklamlar yayınlanmaya başladıktan hemen sonra siz de kendi sitenizde görebilirsiniz. Ancak, kendi reklamlarınıza tıklayarak veya kullanıcıyı yanlış yönlendirme benzeri yöntemler kullanarak daha kısa sürede daha fazla kazanç sağlamak gibi düşünceleriniz varsa bu düşüncelerden hemen vazgeçmelisiniz. Bu tür eylemler Google tarafından, bir tür dolandırıcılık olarak kabul edilir ve kati suretle yasaklanmıştır. Yaptırımları, siteniz için AdSense kullanım haklarının geçici/kalıcı olarak elinizden alınması, sitenizin Google’ın indeks listelerinden geçici/kalıcı olarak çıkarılması gibi, ağır olabilecektir.

Sitenizde, uygun bulmadığınız reklam(lar) görürseniz, bunları kaldırmanız da mümkün. AdSense hesabınızdaki ‘Engelleme Denetimleri’ sayfası, sitenizde yayınlanan reklamları incelemeniz ve sayfada görüntülenmesi için izin verip vermeyeceğinizi seçmeniz içindir.

AdSense’in bütün bu özelliklerini kullanmak için, hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor. Aksine, sizin de artık bildiğiniz gibi, AdSense aracılığıyla Google size para ödüyor.

Kadir Kılıç
Kadir Kılıç
1999 yılında Ordu'da doğdum. Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik 4. sınıf öğrencisiyim. Üniversite yıllarımda kendimi yazılım ve dijital pazarlama alanlarında geliştirmeye başladım. İmza İnternet Teknolojileri firmasında Staj yaparak kendimi bu alanlarda geliştirmeye devam ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Google Güncellenmiş Tatil Reklamcılığı Kılavuzu'nu Yayınladı

Google’da sıralamanızı yükseltmek için 5 ipucu

0
Dijital pazarlama stratejilerinin vazgeçilmez bir unsuru olan arama motoru optimizasyonu (SEO), işletmelerin online görünürlüklerini artırmalarına katkı sağlamaktadır. Google'da daha üst sıralarda yer almak için...