Ana SayfaPazarlamaGoogle Adsense sezonluk rehber yayınladı. Daha fazla kazanmak için incelemelisiniz!

Google Adsense sezonluk rehber yayınladı. Daha fazla kazanmak için incelemelisiniz!

-

Google Adsense sezonluk rehber, sezonun önemini anlamanıza yardımcı olmak ve sezonun en yoğun trafik aldığı dönemdeki Google AdSense hesabınızdan ve sitenizden nasıl daha fazla yararlanabileceğinize dair ipuçları verir. Bu kılavuz, bugün uygulamaya koyabileceğiniz kolay, eyleme geçirilebilir uygulamaları barındırır. Bu sayede daha fala kazanabilirsiniz.

Google AdSense Kazançlarındaki Dalgalanmalar Algoritma Güncellemesiyle mi Alakalı?

Google Adsense sezonluk rehber hakkında bilmeniz gerekenler

İşte size yılın en yoğun zamanına iyi hazırlanmanız için önümüzdeki birkaç hafta boyunca nelerin yayınlanacağına dair önemli ipuçları. Tatil mevsimi hazırlayalım!

 • Tatil öncesi sezona nasıl hazırlanılır?
 • Tatil sezonunda fırsatlardan nasıl yararlanılır?
 • Tatil sonrası: 2020
 • Sezonluk dönemleri tanımlama
 • Sezonluk nedir?

Bir takvim yılı boyunca yinelenen tahmin edilebilir herhangi bir dalgalanma veya model sezonluk olarak tanımlanır. 3 tür etkinlik ve tatil şeklinde sınıflandırılabilir:

 • Kültürel (örneğin, Ramazan bayramı, Kurban Bayramı, yılbaşı)
 • Ticari (ör. Kara Cuma, 11.11, Anneler Günü)
 • Geçici etkinlikler (örneğin Olimpiyatlar, Seçimler, TV dizileri)

Kitlenizi etkileyen etkinlikleri ve tatilleri tespit ederek, geliri artırmak ve yeni kullanıcılar çekmek için sezonluk fırsatlarınızı belirleyebilirsiniz.

Google AdSense Politikaları Güncellendi

Sezonluk ne anlama geliyor?

Yayıncının geliri birbirine bağlı iki faktörden kaynaklanmaktadır: BGBG(Bin gösterim başına gelir)’ler ve trafik.

Reklamverenler stoklarını bitirmek için daha fazla ödeme yapmaya isteklidir ve bu da daha yüksek RPM’lere neden olur. Artan trafik, daha fazla gösterime yol açar. Bu iki faktör, yayıncı kazancında sezonluk ani yükselişe ve düşüşe neden oluyor.

Google AdSense sezonluk rehber

Google AdSense sezonluk rehber yayıncılar için neden önemlidir?

Sezonluk hareketler yayıncılara yeni kitle çekmek ve gelirleri en üst düzeye çıkarmak için fırsatlar sunar. Tatil mevsimi en büyük yılın en önemli sezonluk fırsatıdır. Nedenini öğrenelim!

Google AdSense sezonluk rehber

 • İnternet trafiğindeki büyük artış (daha yüksek sorgu)
  Geçtiğimiz 5 yıl boyunca, tatil sezonu internet trafiği, kullanıcılar kendileri ve başkaları için hediyeler satın almak için online alışverişe akın ettikçe büyüdü.
 • Reklamverenler arasında daha yüksek rekabet (daha yüksek sorgu)
  Tatil alışveriş sezonu, yılın en yoğun perakende dönemidir. Reklamverenler bu süre zarfında, ürünlerinin ve markalarının Kara Cuma ve Siber Pazartesi gibi önemli etkinliklerde iyi konumlandırılmasını sağlamak için daha fazla harcama yapıyor. Örneğin, dünyanın dört bir yanındaki ve özellikle Asya’daki tüketicilerin, 2018’deki Bekarlar Günü(Singels’ Day)’nün ilk 90 saniyesinde 1 milyar doların üzerinde para harcadığı bildirildi.

Sezonluk alışveriş maratonuna başlama

Gelecek sezona odaklanalım. Ekim-Aralık dönemi, kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için en büyük yıllık fırsatı sunan küresel bir sezonluk maratondur. Aslında, bu mevsimlik fırsat her yerde artıyor. 2018’de, Kara Cuma’ya olan ortalama küresel ilgi, önceki 5 yılda iki kattan fazla arttı.

Takviminizi açın ve aşağıdaki tarihleri ​den size uygun olanını seçin:

Google AdSense sezonluk rehber

Tatil sezonu öncesi, sırası ve sonrasında sitenizden ve AdSense hesabınızdan en iyi şekilde yararlanmak için neler yapabileceğinizi görelim. Önümüzdeki günlerde sitenizi ve AdSense hesabınızı sezon koşuşturması için nasıl hazırlayacağınızla ilgili ipuçları paylaşan bir yazı paylaşacağız.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

 1. Güzel noktalara değinmişsiniz fakat adsense bir gelir kapısı olmak dışına çıkıyor. Tıklama başına ücretler oldukça düşük. Belki farklı durumlar için değerlendirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Product Variant Structured Data Nedir?

Product Variant Structured Data Nedir?

0
Google, kısa süre önce e-ticaret sitelerine yönelik "Ürün Varyantı Yapılandırılmış Verisi" adlı bir güncellemesini yayınladı. Ürün varyasyonlarına özel olarak tasarlanan bu çalışma sayesinde, arama...