Ana SayfaSEOGoogle Arama Sonuçlarında Yeni Özellik: Nasıl Okunur?

Google Arama Sonuçlarında Yeni Özellik: Nasıl Okunur?

-

Google’ın kullanıcılardan gelen geri bildirimlere ne kadar değer verdiğini hepimiz biliyoruz. Sürekli olarak kullanıcı deneyimini ön plana çıkartıp geliştirmelerinin merkezine de kullanıcı deneyimini almasının sonucu olarak hemen her aracında oldukça kullanışlı geliştirmeler görüyoruz. Google Arama “nasıl okunur?” özelliği ile bunu net olarak görebiliyoruz.

Google Arama Parametreleri Kılavuzu

Google Arama “nasıl okunur?” özelliği

Google’ın yaptığı testlerden biri kullanıcılar tarafından fark edildi yani arama yapanlara arama sonuçları sayfası kelimelerin nasıl telaffuz edileceğini öğreten bir özelliği bazı kullanıcılarda test ettiği fark edildi. “Nasıl okunur?” veya “Nasıl telaffuz edilir?” gibi bir kelime öbeği aranıldığında, Google arama sonuçları sayfasının üstündeki “nasıl okunur?” (pronounce) butonu içeren bir kutu karşınıza çıkartabilir.

Bu butona dokunan kullanıcılar aradıkları kelimenin nasıl telaffuz edildiğini duymasını ve dudak hareketlerinin görsel olarak izlemesini sağlar. Kullanıcılar yavaşlatılmış bir versiyonunu da duyabilir ve eğer isterlerse Amerikan ve İngiliz aksanı arasında geçiş yapabilirler.

Google, Mobil Arama Sonuçlarında Küçük Resimler Test Ediyor

Google Arama “nasıl okunur?” özelliği örneği

Google Arama "nasıl okunur?" özelliği
Google Arama “nasıl okunur?” özelliği

Yukarıdaki ekran görüntüsü bir kaç gün önce Reddit paylaşımında göründü. Konu altında yorum yapanlardan sadece konuya bir kişi bu özellik ile karşılaştığını söyledi.

Bu özellik ile karşılaşanların sayısı çok fazla değil ve bu özellik daha önce sadece bir kere habere konu olmuştu. Bu ayın başlarında, Android Police yeni “nasıl okunur” kutusunu gördüğünü paylaşmıştı ancak herkes için görünür olmadığı kabul edilen bir gerçek.

Google, bir süredir belirli kullanıcılara arama sonuçlarında temel bir sözcük telaffuz biçimi sunan sonuçlar getirmeye başladı. Bu özelliği farklı kılan, daha öğretici bir yapıya olması ve tartışmasız şekilde daha faydalı olması. Yine şimdilik bunun sadece bir test olduğunu unutmamak gerekiyor. Bununla birlikte son zamanlarda daha fazla insan bu özelliği görmeye başladı diyebiliriz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...