Ana SayfaSEOGoogle: Başlık etiketleri güçlü bir sinyaldir

Google: Başlık etiketleri güçlü bir sinyaldir

-

Google’dan John Mueller, başlık etiketlerinin içerik hakkında güçlü bir sinyal olduğunu paylaştıkları son Webmaster Central Hangout videosunda izleyicilerle paylaştı. John Mueller, videoda H1 başlıklarıyla ilgili bir soruyu yanıtladı ve sıralama için başlık etiketlerinin önemi hakkında güçlü bir sinyal olarak kabul edildiğini paylaştı.

En İyi SEO Başlık Etiketleri Uygulamaları ve Örnekleri

Hangi başlık etiketini kullandığınız çok önemli değil

Bir Webmaster Central Hangout’unda birisi, bir sayfanın H1 yerine H2 başlık etiketi kullanmasının önemli olup olmadığını sordu. “H1 başlığı olmayan bir sayfa, H2 başlığındaki anahtar kelimeler için yine de sıralanacak mı?”

Bir izleyicinin sorduğu bu soruya John Mueller, hangi başlık öğesinin kullanıldığına bakılmaksızın sayfanın sıralanabileceğini söyledi.

Mueller’in cevabı:

“Elbette. Hala etkili mi? Kesinlikle olabilir. “

Google Görsel Arama Sonuçlarına Başlık Etiketleri Ekliyor

Mueller, başlıkların sayfa sıralamasına nasıl yardımcı olduğunu açıklıyor

Burada ilginç olan şey, başlık etiketlerinin bir sitenin sıralamasına nasıl yardımcı olduğunu açıklamasının yanı sıra, onlara sıralama faktörleri adını vermesidir.

Sıralama faktörleri olarak başlıklar hakkındaki bu ifadenin ilginç yanı, sitelerin Google’da başlık etiketleri olmadan da iyi bir sıralama yapabilmesidir. Rakip araştırması yapan herkes bunları görebiliyor. Bu, başlık etiketlerinin bir sıralama faktörü olmadığı veya belki de artık o kadar önemli olmadığı izlenimini veriyor.

John Mueller geçmişte kritik olmadıklarını söyleyerek H1 başlıklarının önemini küçümsemişti. H1 başlıkları eskiden oldukça kritikti ancak artık sıralama için kesinlikle gerekli değiller. Bu videoda John Mueller’in söylediğine göre başlık etiketleri bir site sıralamasına yardımcı olmak için önemli bir rol oynayabilir.

Mueller şunları söyledi:

“Bir sayfadaki başlıklar, sayfadaki içeriği daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Sayfadaki başlıklar sahip olduğumuz tek sıralama faktörü değildir.

İçeriğe de kendi başına bakıyoruz. Bazen bir sayfada net bir başlık olması bize o bölümün ne içerdiği hakkında biraz daha fazla bilgi verir. Yorum yapmayı gerektiren ilginç bir nokta bu. Uygun şekilde kullanılan başlık etiketleri, içeriğin bir bölümünün ne hakkında olduğu hakkında bilgi sağlar.”

Mueller, başlık etiketlerinin görsel SEO için de nasıl önemli olabileceğini anlatıyor.

Diye devam ediyor:

“Dolayısıyla, özellikle görseller söz konusu olduğunda başlıkların ve o görselin bağlamının, o görseli aramada nerede göstermemiz gerektiğini anlamamıza çok yardımcı olduğu bir şey. Görseller metin değildir. Onu ne için göstermemiz gerektiğini otomatik olarak bilmiyoruz ve görüntü ile açılış sayfasının bu kombinasyonu, biraz da sayfanın metnine bağlı bir şey.”

Google başlık etiketlerinin güçlü bir sinyal olduğunu onayladı

John Mueller, başlık öğelerinin güçlü bir sinyal olduğunu açık bir şekilde belirterek yanıtına devam ediyor.

Google’ın Mueller’ı:

“Ve bir sayfadaki metin söz konusu olduğunda, başlık gerçekten güçlü bir sinyaldir ve bize sayfanın bu kısmının bu konuyla ilgili olduğunu söyler. Bunu bir H1 etiketine veya H2 etiketine veya H5’e veya her neyse, o kadar da önemli değil…

Ama bize verdiğiniz bu genel işaret sayfanın içeriğiyle ilgili bilgi vermesi ve sayfanın diğer kısımlarından ayırması. Genelde orada düşündüğüm şey bu.”

Başlık öğelerini, birkaç alt konuyu daha büyük bir konu içine yerleştirebileceğiniz hiyerarşik yapı olarak düşünmeyi seviyoruz. Örneğin, bir web sayfasının sanat malzemeleri hakkındaki bir bölümü boya kalemleri (H2) hakkında, profesyonel sanatçı boya kalemlerine (H3) ve Crayola marka boya kalemlerine (h3) ayrılmış alt bölümler içeren bir kısım içerebilir.

Ancak Mueller’e göre, üçünü de H2 olarak etiketleyebilirsiniz ve bu, Google’a tek tek bölümlerin ne hakkında olduğunu bildirmek için yeterli olacaktır.

SEO için başlık etiketleri nasıl kullanılır?

Başlıklar SEO için önemli bir sinyaldir. Görünüşe göre hangi başlıkların kullanıldığı (H1, H2), Google’a içeriğin bir bölümünün ne hakkında olduğuna dair bir sinyal göndermek için bunları kullanma eyleminden daha az önemli. Başlık etiketleri kullanmak Google’ın içeriği anlamasına ve daha iyi sıralamasına yardımcı olur.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Sunucu hatası (5xx) çözümü

Sunucu hatası (5xx) çözümü

0
5xx sunucu hatası, bir web sunucusunun isteği işlerken karşılaştığı bir hatadır. Bu genellikle sunucu tarafından meydana gelen bir hatadır ve hata nedeniyle kullanıcıların web...