Ana SayfaSEOGoogle Görsel Arama Sonuçlarına Başlık Etiketleri Ekliyor

Google Görsel Arama Sonuçlarına Başlık Etiketleri Ekliyor

-

Her gün yeni bir Google yeniliğine merhaba demeye çok alıştığımız bir dönemdeyiz. Pek çok Google servisi doğrudan günlük hayatın içerisinde kendine yer bulurken özellikle arama motoru ve arama motoru pazarlaması ile ilgilenen kişi ve kurumlar için bu yenilikleri takip etmek ayrıca bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor. Son 10 hafta içerisinde özellikle Google Arama sonuçları için algoritma güncellemesi, müzisyenlere özel arama sonuçlarına mesaj gönderme, arama sonuçlarının görünümünün yenilenmesi, arama sonuçlarına breadcrumb eklenmesi ve alakalı konular snippet’i eklenmesi gibi seri yenilikleri paylaştı. Paylaşılan son geliştirme ile Google görsel arama sonuçlarına başlık etiketleri ekliyor.

Google Görsel Arama Sonuçlarına Başlık Etiketleri Ekliyor

Google bu haftadan itibaren kullanıcıların yaptığı görsel arama sonuçlarında gördüğümüz küçük resimlere alt yazı ekleyecek. Görsel arama sonuçlarında göreceğimiz alt yazı verileri, görselin yayınlandığı sayfanın başlığından alınmaktadır. Bu geliştirme aslında alt yazıların başlık etiketlerini değiştirerek yeni bir optimizasyon cephesi daha açılacağı ve görsel aramalar için ayrıca çalışmaların optimize edilebileceği anlamına gelir.

Google, görsel aramalarda karşımıza çıkan bir görselle ilgili daha fazla kaynak ekleyerek arama yapanlara yardımcı olmayı hedefliyor. Tabii ki, görsel aramalardaki performans açısında değerlendirirsek sayfa başlıklarının seçimine bağlı olan bir geliştirme imkanı söz konusu.

SEO ile ilgili çalışmalar yapan herkes, tüm sitelerin iyi seçilmiş sayfa başlıklarına sahip olmadığını doğrulayabilir. İleriye dönük olarak düşünecek olursak Google Görsel Arama’daki sıralamalarına değer verenlerin, başlık etiketlerini optimize etmek için daha fazla dikkat etmeleri ve daha fazla zaman harcamaları gerekiyor.

Google, karakter sınırlamaları hakkında herhangi bir bilgi vermedi ve açıklama yapmadı. Bununla birlikte aşağıda paylaştığımız örneğe göre, görsel başlıklarının yaklaşık 35 karakterden sonra kesildiği anlaşılıyor.

Görsel Arama Sonuçlarına Başlık Etiketleri Ekliyor

”Bu örnekte, görüntü sonuçları size aradığınız meyveleri doğru bulduğunuzu görsel bir onayla ifade eder ancak alt yazılar görsel arama sonuçlarını ek içerikle anında daha kullanışlı hale getirir. Mesela, yukarıdaki örnekte bu meyvenin carambola veya starfruit olduğunu ve Çin’de popüler olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu aynı zamanda, tıklamak ve daha fazlasını keşfetmek için sonuç sayfasını seçmenize de yardımcı olur. ”

Google Görsel Arama Sonuçlarına Başlık Etiketleri Ekliyor haberinin son paylaşmamız gereken detayı ise: Görüntü alt yazıları, bu hafta dünya genelinde iOS ve Android için Google Arama uygulamasında ve mobil tarayıcılarda görsel arama sonuçlarında kullanıma sunulacak. Paylaşılan bilgiler doğrultusunda mobil dünyasındaki gelişmelere destek olması beklenen bu masaüstü görsel arama sonuçlarına geliyor gibi görünmüyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?