Ana SayfaSEOEn İyi 10 Milyon Sitenin %30'u WordPress Kullanıyor

En İyi 10 Milyon Sitenin %30’u WordPress Kullanıyor

-

W3Techs‘in en çok ziyaret edilen siteler üzerinde yaptığı analizlere göre, en iyi 10 milyon sitenin %30’u WordPress kullanıyor. En çok ziyaret edilen 10 milyon site üzerinde incelemelerde bulunan W3Techs’in yayınladığı verilere göre WordPress ayrıca en çok kullanılan içerik yönetim sistemi (CMS).

En İyi 10 Milyon Sitenin %30’u WordPress Kullanıyor

En çok ziyaret edilen siteler üzerinde güncel incelemelerde bulunan ve bunu sürekli ziyaretçileri ile paylaşan W3Techs’in yayınladığı yeni verilere göre, içerik yönetim sistemleri (CMS) arasında en çok kullanılan sistemin %30 ile WordPress olduğu gözlemleniyor.

En İyi 10 Milyon Sitenin %30'u WordPress Kullanıyor
En İyi 10 Milyon Sitenin %30’u WordPress Kullanıyor

Paylaşılan diğer verilere göre WordPress, tüm içerik yönetim sistemleri arasında %60.2’lik pazar payına sahip. CMS kullanan siteler arasında %60.2’lik payı ile piyasayı domine eden WordPress’i sırasıyla Joomla, Drupal, Magento ve Shopify takip ediyor. WordPress dışında en çok tercih edilen 4 içerik yönetim sisteminin analiz yapılan 10 milyon site içerisindeki payı ise şöyle;

  • Joomla – %3.1
  • Drupal – %2.2
  • Magento – %1.2
  • Shopify – %1.0

En Çok Ziyaret Alan İçerik Yönetimi Sistemi: Drupal

Araştırmaya göre CMS piyasasını domine eden WordPress, aynı içerik yönetim sistemini kullanılan sitelerin toplam trafikleri baz alındığında 3. sırada yer alıyor. Kullanım oranına göre %2.2’lik paya sahip olan Drupal, içerik yönetim sistemi kullanan sitelerin aldığı toplam trafiğe göre en çok ziyaret alan içerik yönetimi sistemleri arasında 1. sırada yer alıyor. Drupal’ı sırasıyla Magento, WordPress, Shopify ve Joomla takip ediyor.

En Çok Ziyaret Alan İçerik Yönetimi Sistemi: Drupal
En Çok Ziyaret Alan İçerik Yönetimi Sistemi: Drupal

Kısaca en çok kullanılan içerik yönetimi sistemi sıralamasında rakiplerinden oldukça önde olan WordPress, içerik yönetimi sistemlerinin aldığı toplam trafiğe göre rakiplerinin gerisinde kalıp 3. sırada yerini alıyor.

Bu verilerin en çok ziyaret edilen 10 milyon site üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda oluşturulduğunu ve WordPress sistemlerin diğer içerik yönetimi sistemlerine göre ziyaret konusunda bir handikabı olduğu anlamına gelmediğini bilmekte fayda var. Yani “WordPress kullanırsam sitem diğer içerik yönetimi sistemlerinden daha az trafik alır” kanısına varmamalısınız.

Tüm Web 10 Milyon Siteden İbaret Değil

Tüm webin 10 milyon siteden ibaret olmadığı, web ağında 2 milyardan fazla site bulunduğu atlanmamalı. Ancak 2 milyardan fazla sayıda site bulunan tüm web alemi çoğunluğu aktif olmayan ve sürekli olarak güncellenmeyen sitelerden oluşuyor.

WordPress’in yapımcılarından Matt Mullenweg’in geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden yaptığı WordPress’in webde %30’luk paya ulaşmaya yaklaştığı ve bu durumun WordPress için bir dönüm noktası olduğunu belirttiği açıklamasının gerçekleştiği gözlemleniyor. WordPress’in en fazla trafiği alan 10 milyon sitenin %30’unda, yani neredeyse üçte birinde kullanıldığı düşünüldüğünde, bu durumun WordPress için oldukça önemli bir dönüm noktası olduğu aşikar.

Kaynak : https://www.searchenginejournal.com/wordpress-powers-30-top-10-million-sites-web/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...