Ana SayfaSEOGoogle iş ilanları, yemek tarifleri ve ürünleri bulmayı daha kolay hale getiriyor

Google iş ilanları, yemek tarifleri ve ürünleri bulmayı daha kolay hale getiriyor

-

Google Arama’daki etkinlik kartlarında yapılacak bir güncelleme, kullanıcıların iş, yemek tarifi ve ürün aramalarında kullanıcılara aradıklarını kaldıkları yerden görmelerine olanak tanıyacak.

“Google Arama’daki etkinlik kartları, bir arama yolculuğunda kaldığınız yerden devam etmenin kolay bir yoludur. Şimdi bunları size ilgili ve yeni bilgileri göstermek için alışveriş, işler ve tarifler için güncelledik.”

Etkinlik kartları (Activity Cards), insanların önceki aramalarına devam etmeleri için geçen yıl tanıtıldı. Kartlar, genellikle daha önce ziyaret edilen sayfalara bağlantılar ve bu sayfalara yönlendiren bir sorgu içerir.

Etkinlik kartları her tür aramada görünebilir ve genellikle sorgu türünden bağımsız olarak benzer bir tasarıma sahiptir. Artık işler (jobs), tarifler ve ürünler için yapılan aramalarda, özellikle bu kategoriler için uyarlanmış aktivite kartları olacak. Ürünlerin ve yemeklerin küçük resimleri gibi zengin medyayı görüntüleyebilecekleri anlamına gelir.

Normal bir etkinlik kartında aksi halde görüntülenmeyecek olan daha ayrıntılı bilgileri de içerirler.

Alışveriş etkinlik kartları

Alışverişle ilgili aramalar için etkinlik kartları, gerçek bir ürün sayfasına bakmıyor olsanız bile, araştırmakta olduğunuz ürünleri size gösterir.

Örneğin, okuduğunuz bir makalede bir ürün öne çıkarıldıysa, Google size bir etkinlik kartında ürünün bağlantısını gösterebilir.

“Web’den alışveriş yaparken, ürün incelemeleri ve haber makaleleri, ne satın alacağınıza karar vermenin önemli bir parçası olabilir. Araştırmanızı yaparken, belirli bir ürünle ilgili güncellemeleri kontrol etmek ve iyi bir teklif aldığınızdan emin olmak için Google Arama’yı kullanabilirsiniz. “

Burada, alışveriş aramaları için etkinlik kartlarının tasarımına bir göz atın. Türkiye’de Google Alışveriş şu ana arama sonuçlarında görünmediği için bu kartın aktif olması beklenmiyor.

Şok! Türkiye’de Google Shopping kapanıyor

https://storage.googleapis.com/gweb-uniblog-publish-prod/original_images/Shopping_Pixel4_Final2.gif

İş etkinlik kartları

İş (Jobs) etkinlik kartları, son aramanızdan bu yana yayınlanan yeni, ilgili iş ilanlarını size gösterecektir. Bu, bakmaya değer yeni gönderiler olup olmadığını hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlar, böylece eskileri ile zaman kaybetmezsiniz.

https://storage.googleapis.com/gweb-uniblog-publish-prod/original_images/Jobs_Pixel4_Final.gif

Tarifler etkinlik kartları

Tarifler için aktivite kartları artık sorgunuzla ilgili daha da alakalı tarifler gösterecek.

Örneğin, tavuk tariflerini aradığınızda, Google, yakın zamanda ziyaret ettiğiniz ilgili tarifleri gösterir.

Yeni aktivite kartları, istediğiniz yemeği bulmanızı daha da kolaylaştırmak için bir küçük resim önizlemesi de sağlayacaktır.

https://storage.googleapis.com/gweb-uniblog-publish-prod/original_images/Recipes_Pixel4_Final.gif

Diğer Etkinlik Kartları

Bu güncellemeleri bir perspektife oturtmak için, işte normal bir etkinlik kartının nasıl göründüğüne bir örnek.

Diğer aktivite kartları

İş, yemek tarifi ve alışveriş aramaları için de görüntülenenlerle aynı düzen. Artık bu tür aramalar için etkinlik kartları, basit bir bağlantı listesinden ve önceki sorgulardan çok daha kullanışlıdır.

KAYNAK: Google

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?