Ana SayfaSEOGoogle Büyük Kampanyalardaki Backlinklere Dikkat Çekiyor

Google Büyük Kampanyalardaki Backlinklere Dikkat Çekiyor

-

Google son zamanlarda katılımcıların gönderileri, misafir yazar postaları ve iş ortağı postaları olarak anılan makalelerde yer alan spam içerikli bağlantılarda artış olduğunu tespit ettiğini paylaştı. Bahsi geçen makalelerin genellikle bir web sitesi tarafından veya bir web sitesi için yazılmış fakat bir başka web sitesinde yayınlanmış olmasına vurgu yaptı.

Google, kullanıcıları bilgilendirdiği şekliyle başka bir sitenin kitlesine ulaşırken veya şirketinize bilinirlik kazandırırken bu tür makalelerin tercih edilmemesi istemez. Ancak, bağlantı şemaları ile ilgili Google’ın yönergelerine aykırı olan durum, ana amacı yazarın sitesine geniş çaplı bir şekilde bağlantılar oluşturmaksa ve aşırıya götürülmüşse yapılan bu çalışma spam olarak algılanır.

Bir makalenin bu kuralları ihlal ettiği zamanları gösterebilecek faktörler aşağıda belirtilmiştir:

  • Makalelerinizde sitenize anahtar kelime yoğunluğu yüksek bağlantılar eklemek
  • Makaleleri birçok farklı yerde yayınlayarak; Alternatif birkaç büyük, farklı sitelerde çok sayıda makaleye sahip olmak
  • Başlıkta yer alan konular hakkında bilgi sahibi olmayan makale yazarlarının kullanılması
  • Bu makaleler arasında aynı veya benzer içeriği kullanma; Alternatif olarak, kendi sitenizde bulunan makalelerin tam içeriğini bire bir kopyalamak (bu durumda rel = “canonical” ve rel = “nofollow” kullanmanız önerilir)

Google Büyük Kampanyalardaki Backlinklere Dikkat Çekiyor

Google, bir web sitesinin spam içerikli bağlantı içeren makaleleri yayınladığını tespit ettiğinde, sitenin kalitesi hakkındaki algısını değiştirebilir ve bu algısal değişiklik ilgili web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralamasını etkileyebilir. Bu tür makaleleri kabul eden ve yayınlayan siteler, kendilerine bazı sorular sormalılar: Bu kişiyi tanıyor muyum? Bu kişinin mesajı sitemin kitlesiyle uyumlu mu? Makale yararlı içerikler içeriyor mu? Makale içinde şüphe oluşturan bir link varsa, rel = “nofollow” etiket kullanıldı mı?

Backlink almaya yönelik makaleler oluşturan web siteleri için Google, Web’in bir bütün olarak kötü niyetle manipüle edildiğni düşündüğü için tespit ettiği bu makaleler üzerine harekete geçer. Backlink ilk hedef olarak yer alır, makalelerin kalitesinin zarar görme ihtimali ve kullanıcılar için kötü bir deneyim yaratma ihtimali ciddi derecede söz konusudur. Ayrıca site yöneticileri veya webmasterlar genellikle karşılaştıkları bu duruma Google spam rapor formu aracılığıyla taleplerini iletir. Google, karşılaştığınız benzer durumlarda spam rapor formuna bildirilmesini önermektedir. Google paylaştığı makalesinde son olarak dikkat çektiği nokta, linkte yer alan bir bağlantı bir onay formunu kullanıp rapor ettiğinizde kendi siteniz için özgün olan içerikleri koruma altına alıyorsunuz. Bu sitenizin arama sonuçlarında en iyi şekilde görünmesine yardımcı olmaz mı? Google’ın backlink oluşturma konusundaki en önemli tavsiyesi, sitenizin içeriğini iyileştirmeye odaklanmanızdır ve  iyi içerik ile birlikte backlinkler de dahil her şey peşinden gelecektir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?