Ana SayfaSEOGoogle Görseller'deki "Resmi Görüntüle" Butonunu Kaldırdı!

Google Görseller’deki “Resmi Görüntüle” Butonunu Kaldırdı!

-

Google geçtiğimiz günlerde görsel arama bölümünde küçük bir değişiklik yaptı. Küçük dediğimize bakmayın, aslında görsel aramayı oldukça zorlaştıran bir güncelleme oldu. Kimseye haber vermeden “Resmi Görüntüle” butonunu kaldıran Google, güncellemeyi sunduktan sonra açıklama yaptı. Açıklama yapmasa bile bu durumun Getty Images ile yaptığı anlaşmadan olduğunu anlamak çok zor değil.

Google, görsel aramalar için Getty Images ile anlaştı!

“Resmi Görüntüle" Butonunu Kaldırdı

Bu güncellemeden sonra, kaldırılan buton yerine, resmin barındığı siteye yönlendiren bir buton geldi. Bu buton sayesinde, Google’ın uzun zamandır başını ağrıtan telif hakkı olayların da da çözüme gitmeye çalıştığı açıkça ortada. 2016 yılının Nisan ayında sunduğu yüksek çözünürlüklü fotoğraf güncellemesi ile, dava üstüne dava açılan Google, en son Stok fotoğraf devi ile yaptığı anlaşma ile bu davalardan kurtulmak istiyor.

Hamle sonrasında ise ilk açıklama Google’ın resmi Twitter hesabı olan Google SearchLiaison tarafından yapıldı:

“Bugün, kullanıcıların ve yararlı web sitelerini ziyaret etmelerine yardımcı olmak için Google Görseller’de bazı değişiklikler yapıyoruz. Buna ‘Resmi Görüntüle’ düğmesinin kaldırılması da dahildir. Ziyaret düğmesi kendi yerinde kalıyor ve böylece kullanıcılar, resimleri bulundukları web sayfalarının içeriğinde görebiliyorlar.”

 

“Aynı şekilde Resimle Arama düğmesi de kaldırılıyor. Tersine görüntü aramak için hala ‘çoğu kişinin kullandığı şekilde, Google Görsel Arama’daki arama çubuğu’ çalışıyor:”

Yayıncıları sevindiren bu değişikliğin, kullanıcılar tarafından sevildiği pek söylenemez. Butonun kaldırılmasının resim aramayı zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacağını düşünüyoruz.

Bunun sebebi ise, kullanıcıların o buton olmadan da sağ tıklayarak,  ” resmi yeni sekmede aç ” veya ” resmi görüntüle ”  butonlarına tıklaması yetiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...