Ana SayfaSEOGoogle Inbox Mart 2019'da Kapanıyor

Google Inbox Mart 2019’da Kapanıyor

-

Google 2014 yılında beklenmedik sürpriz bir araç olarak Gmail’deki kullanıcı deneyimini değiştirmeye yönelik Google Inox ürününü çıkarttı. Sunulan bu yeni araç arka planda Gmail ile aynı işlevlere sahipti ve mevcut Gmail adresinizle entegre olarak çalışıyordu. Google Inbox’ın ortaya çıkma sebebi aslında bir kullanıcı deneyimi denemesiydi. Google’ın 2. başkanı Sundar Pichai’nin bir blog yazısında açıkladığı gibi, Inbox “gerçekten önemli olan şeylere odaklanmak için tasarlandı”. Google Inbox Mobil cihazlar düşünülerek tasarlandı ve e-posta verimliliğine odaklandı. Gmail kullanımından farklı olarak, gelen kutusu görünümünde ekleri gösterme ve yerleşik bir görev yöneticisi dahil etme gibi araçları kullanımına odaklandı. O günden beri Google araçlarından bir tanesi olan kısa bir süre sonra aramızda olmayacak, Mart 2019’da Google Inbox kapanıyor.

Google, E-postaları Daha Etkin Hale Getirmek İçin AMP’yi Gmail’e Getiriyor


Google Inbox Kapanıyor

Google Inbox 2014’te hayatımıza girmesinden sonra çeşitli güncellemeler ve düzeltmelerle kullanıcı deneyimine katkıda bulunmaya devam etti. Özellikle tüm kullanıcılarının son yayınlanan yeni sürüme geçirilmesiyle birlikte, yeni arayüzüyle Gmail’e gelen “Akıllı Yanıt” gibi özelliklerin zeminini oluşturdu. Google Inbox temelde Gmail’in yeni versiyonuna katkıda bulundu. Aslında Google’ın, Inbox’ın artık misyonunu tamamladığını düşünmesi şok karar olarak görülmemeli. Google, bugün Inbox’ı kapatmaya karar verdiğini ve önümüzdeki Mart ayının sonunda projenin sonlanacağını duyurdular.

Google Inbox asla bağımlılık yaratmadı ama yine de kapanması ufak bir kesim için üzüntü yaratmış olabilir. Posta kutusu olarak adlandırılan kaygan, aerodinamik uygulaması ile birlikte e-posta hayatımıza girdiğinden bu yana yoğun mail trafiğini yönetmeye yardımcı olan ferahlatıcı bir buluş gibi görünüyor. Aslında MailBox, Gmail’in kullanım yüzdesini ciddi şekilde etkileyecek bir rakip gibi görünüyordu ama 2015 yılında Dropbox tarafından durduruldu. Bu arada, Gmail de mevcut haliyle devam ediyordu.

Google, App Maker Aracını Tüm G Suite Kullanıcılarına Sundu

Bu iki durumu göz önünde bulundursak gelecekte en önemli rakibi olabilecek dinamik bir Mailbox’ın olmadığı bir ortamda Google’ın Inbox’ın neden biraz gereksiz olduğunu düşünmesini yadırgamamak gerekiyor. Google, Inbox ile kazandığı yenilikleri ve kullanıcı deneyimini Gmail’in yeni arayüzünde oldukça yoğun bir şekilde kullandı.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...