Ana SayfaSEOGoogle Mobil Hız Puanlama Kartı İle Hızınızı Diğer Sitelerle Karşılaştırın

Google Mobil Hız Puanlama Kartı İle Hızınızı Diğer Sitelerle Karşılaştırın

-

Google, web yöneticilerinin sitelerini daha hızlı hale getirmesine yardımcı olmak için geliştirdiği iki yeni aracını tanıttı: Mobil Hız Puanlama Kartı ve Etki Hesaplayıcısı.

Mobil Hız Puanlama Kartı (Speed Scorecard)

Google’ın geliştirdiği mobil hız puanlama kartı sayesinde sitenizin mobil sayfa hızını diğer sitelerle karşılaştırabilirsiniz. 12 farklı ülkeden binlerce sitenin hızını analiz edebilir ve aynı tablo üzerinde analiz ettiğiniz sitelerin durumlarını görebilirsiniz.

Hız puanlama kartını kullanmak için yapmanız gereken tek şey, alan adı kısmına analiz edilecek sitenin adresini yazmak. Arka arkaya yapılan analizler analiz aracı tarafından karşılaştırma olarak kabul edilecek ve yapılan analizler tek bir panoda gösterilecektir. Pano içerisinde bulunan adreslerin yanında açılış değerlerini görebilirsiniz.

Örnek ekran ise şu şekilde;

Google Mobil Hız Puanlama Kartı İle Hızınızı Diğer Sitelerle Karşılaştırın
Google Mobil Hız Puanlama Kartı

Google‘ın mobil sayfa açılış süresi hakkında önerisi ise sitenin 3G bağlantılarında 5 saniyeden, 4G bağlantılarında ise 3 saniyeden az bir sürede açılması.

Etki Hesaplayıcısı (Impact Calculator)

Google’a göre, sayfa yüklenme sürelerinde yaşanan 1 saniyelik gecikme, dönüşüm oranını %20 düşürebilir.Bu istatistiğe göre çalışma yapan Google, sitenin daha hızlı veya daha yavaş açılması durumunda, bu durumun potansiyel kazancı nasıl etkileyeceğini gösteren “Etki Hesaplayıcı” aracını tanıttı.

Etki hesaplayıcısını kullanmak için sadece, sitenin aylık ziyaretçi sayısını, ortalama sipariş değeri ve site dönüşüm oranını girmeniz yeterli.

Bu değerleri girdikten sonra sayfanın altında açılan kaydırma çubuğu sayesinde siteniz kaç saniyede açılırsa ne kadar kazanç elde edeceğinizi görebilirsiniz. Kaydırma çubuğunu sola doğru kaydırarak sitenizin hızlı açılmaya başladıkça ne kadar fazla kazanç elde edeceğinizi, sağa doğru kaydırarak ise sitenizin yavaş açılmaya başladıkça ne kadar kazanç elde edeceğinizi göreceksiniz.

Google Mobil Hız Puanlama Kartı İle Hızınızı Diğer Sitelerle Karşılaştırın
Google Etki Hesaplayıcısı

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/google-mobile-speed-scorecard-compare-speed-sites/

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...