Ana SayfaSEOYoutube Analytics Paylaştığı Verileri Kısıtlıyor

Youtube Analytics Paylaştığı Verileri Kısıtlıyor

-

YouTube içerik oluşturucuları yakında, YouTube Analytics raporlarında görüdkleri verilerde önceki döneme göre eksiklikler olduğunu görecekler. Bazı verilerin kaldırılması ve artık ulaşılamayacak olması Youtube Analytics paylaştığı verileri kısıtlıyor anlamına geliyor.

Youtube, izleyicilerin mahremiyetlerini daha da korunaklı hale getirmek için değişiklikler yapıyor ve demografik raporlarının daha az veri içereceğini paylaşıyor. Ancak demografik verilerdeki kısıtlama tüm verilerin ulaşılamaz olması demek olmuyor yani tüm demografik veriler kaldırılmıyor. Youtube Analytics içerisinde yer alan demografi raporları ile ilgili değişikliklerin başlıca değişiklikleri madde maddele aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Önerilen Yazı: Yurt Dışında ve Türkiye’de Youtube’un Farkı

Yaklaşan değişikliklerle ilgili küçük bir özet

  • İçerik oluşturucuları artık YouTube ürünlerindeki demografik verileri filtreleyemez. Bundan sonra YouTube, YouTube Çocukları ve YouTube Oyunları verileri ayrı ayrı paylaşılacak.
  • İçerik oluşturucuları, artık özel veya liste dışı videolar için demografik verileri göremez. Listelenmemiş video eğer reklamsa, demografik veriler AdWords Video raporlarında hala ulaşılabilir durumda.
  • Demografik veriler, seçilen bir süre boyunca sınırlı trafik almışsalar, bazı videolar ve kanallar için kullanılamayabilir.

Önerilen Yazı: Youtube Seo Nedir Nasıl Yapılır?

YouTube tarafında gerçekleştirilecek bu değişiklikler herkes için endişe kaynağı olmamalı, çünkü göreceğiniz veriler “anlamlı bir kullanıcı içeriğinizi izledi” anlamında ve istatistikler çok daha yararlı olacaktır.

Başka bir deyişle, videolarınız binlerce görüntüleme almadıkça, ulaşılamayacağı öngörülen verilerde ciddi kayıplar yaşamanız olası değildir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital pazarlama alanında işletmeler için önemli bir yere sahiptir. SEO terminolojisinde bilinmesi gereken önemli terimler yer alır. Bu terimler hakkında...