Ana SayfaSEOGoogle Optimize nedir? Google Optimize nasıl kullanılır?

Google Optimize nedir? Google Optimize nasıl kullanılır?

-

Google’ın uzun süren bir beta sürümünün ardından tüm kullanıcıların kullanması için hizmete sunulan Google Optimize nedir? Google Optimize nasıl kullanılır?

Google Optimize hizmeti mantık ve hiyerarşi bakımından Google Tag Manager’a oldukça benzeyen bir yapıya sahip. Bir kullanıcı hesabı altında toplanan içerikler üzerinden internet sitelerinize tanımlamalar yapmayı sağlayan Google Optimize, Google Analytics hesabınız ile birlikte çalışabilir. Bu sayede yaptığınız denemelerin sonucunu gerçek zamanlı görüntüleyebilirsiniz.

Google Optimize nedir?

İnternet sitelerinin ve açılış sayfalarının iyileştirmesi konusunda yardımcı olmak için Google Analytics ve Google Ads ile birlikte çalışabilen A/B test ve analiz platformu olarak söylenebilir. Bu süreçte yapılan Optimize sayesinde sayfa düzeni ve harekete geçen mesajlar gibi bir çok tüyo alabilirsiniz. Kullanıcı ve ziyaretçiler için en iyi olanı sizlere öğretecek pratik hizmet Google Optimize, ismini değiştirerek Google Marketing Platform adı altında hizmet sunmaya başlamıştır.

Google Optimize nasıl kullanılır?

Öncelikle platforma Google hesabı üzerinden girişinizi yaptıktan sonra herhangi bir container ile bir bağınız bulunmuyor. Karşınıza da Welcome to Google Optimize ekranı gelecek, temel bilgilerin yer aldığı bu ekranın ardından Experiences bölümüne giriş yaparak internet sitenizin ilk testini gerçekleştirebilirsiniz.

Google Tag Manager Hesabı ve Etiket Oluşturma

İşlemleri tamamladıktan sonra Google Optimize Snipeet’i websitenize yüklemeye geldi. Eğer Google Tag Manager kullanmıyorsanız Google Analytics izleme kodlarında ufak değişikliklere ihtiyacınız var. Bu yöntemle Google analytics kodunuzu özelleştireceksiniz. Bir etiket yöneticisini beklemek gecikme süresi olarak uzun sürebilir o yüzden bu makale de Google Tag Manager üzerinden ilerlenecek. Öncelikle sitenize bağladığınız GTM (Google Tag Manager) hesabınızı açın ve yeni bir etiket oluşturun. Etiket oluşturma esnasında “Tag Configuration” seçeneğine gelerek Google Optimize’ı direk aktif edebilirsiniz. Bu işlemin ardından Google analytics ve Google Optimize hesaplarınızın ID’lerini girmeniz gereken bir ekran gelecek. Gerekli ID’leri düzgün bir şekilde girerek etiketin hangi sayfalar için aktif olacağını belirleyecek bir trigger eklemeniz gerekmekte.

Son olarak Google Optimize için oluşturduğunuz etiketi Google Analytics etiketi yüklemeden önce tetiklenmesini sağlayacak düzenlemeleri tamamlamanız gerekiyor. Bunun için de mevcut Google analytics etiketlerinin gelişmiş ayarlar sekmesinde ki “Tag sequencing” bölümünde bulunan Analytics etiketinizi tetiklenmeden önce Google Optimize’ı yükle demeniz gerekli. Daha sonra da GTM hesabınızda son incelemeyi yaparak etiketleri yayına alabilirsiniz.

 

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

0
Günümüzde neredeyse her şeyin dijitalleştiği dünyada markaların da bilinirliklerini artırmaları için dijital dünyada yer edinmeleri gerekiyor. Kullanıcılar zamanlarının çoğunu çevrimiçi platformlarda geçiriyor,  ürün ya...