Ana SayfaSEOGoogle Search Console aralık verilerinde yanlışlık olabilir

Google Search Console aralık verilerinde yanlışlık olabilir

-

Google Search Console’daki verilerde eksiklik veya hata olması çok alışkın olduğumuz bir süreç değil. En son Google’ın veri kaybı ile ilgili bilgi verdiği dönem ocak 2018’di ve o zaman yeni Google Search Console arayüzüne yeni geçilmişti. Search Console veri kaybı ile ilgili Google Aralık ayında raporlamayı etkileyebilecek bir hatanın bulunduğunu sessizce duyurdu.

Google, Search Console aralık verilerinde yanlışlık olabilir
Google, Search Console aralık verileri yanlışlık açıklaması

Google, Yeni Seach Console’da Yaşanan Veri Kaybının Nedenini Açıkladı

Google, Search console veri kaybı detaylarını paylaştı

Özellikle, bahsi geçen hata Google Keşfet (Discover) gösterimlerinin 8 Aralık ile 13 Aralık arasındaki tıklamaları raporlanmasını etkilediği paylaşılmış. Bunun bir sonucu olarak belirtilen tarihlerde site sahipleri Performans raporunda bir veri düşüşü gözlemleyebilir.

Google, Search Console aralık verilerinde yanlışlık olabilir
Google, Search Console aralık verilerinde yanlışlık olabilir

Google Search Console, 19 Ağustos itibarıyla Veri Hesaplamalarında Değişiklik Yaptı

Google tarafından açıklanan bu durumu özellikle müşterileri için aylık raporlar hazırlayan ajanslar ve freelance çalışanlar için bu tarihleri not almak oldukça önemlidir. Google, söz konusu sorunun çözüldüğünü ve yalnızca veri raporlamayı etkilediğini belirtti.

Bu hata, bir sitenin içeriğinin Google Keşfet (Google Discover)’te çıkmasını etkilemedi, istatistiklerde bir aksaklık söz konusu. 13 Aralık’tan sonra bildirilen verilerde bir problem bulunmuyor ancak 8 ila 13 Aralık arasında kaybedilen veriler kurtarılamaz. Bu hatadan etkilenmiş olmak için bahsi geçen dönemde keşfet kapsamında trafik almış olması gerekiyor ve Google Search Console Performans alanı altında aşağıdaki Keşfet sekmesini görmesi gerekiyor.

Google Search console Keşfet Görünümü
Google Search console Keşfet Görünümü

Google, Mobil Uygulamasının Keşfet Bölümünde Reklam Test Ediyor

Bazı iyi haberler, en azından Google Keşfet verisine gelince, Google Search Console artık en son istatistiklerle daha da hızlı güncellenecek. Veri raporlama için geri dönüş süresi 3 günden 24 saatin altına düşmüştü – bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...