Ana SayfaSEOGoogle Search Console aynı gün verilerini raporlamaya başlıyor

Google Search Console aynı gün verilerini raporlamaya başlıyor

-

Google Search console verilerini yakından takip edenler bilirler ki oraya gelen veriler 2 gün geriden gelir. Örnek vermek gerekirse bugün raporlara bakarsanız en son 23 Eylül 2019 verilerini görebilirsiniz. Google yıllardan beri alışılagelmiş bu özelliği artık tarihin tozlu raflarına kaldırmaya hazırlanıyor. Google Search Console aynı gün verileri raporlama yeteneği kazanıyor.

Google Search Console Breadcrumb yapılandırılmış veri raporu kullanıma sunuldu

Google Search Console aynı gün verileri raporlayacak

Google Search Console, arama performansı raporundaki daha yeni verilerin bir günden daha kısa bir süre içinde raporlara yansıtacak şekilde güncelleniyor. Bu geliştirme SEO uzmanlarının ve site sahiplerinin Search Console’daki aynı gün verilerine erişebilecekleri anlamına geliyor. Eskiden olduğu gibi bekleme süresindeki kısaltma aslında oldukça önemli bir güncelleme.

Arama Performansı raporunda sunulan verilerin güncelliği Search Console kullanıcılarının en öncelikli belki de bir numaralı özellik isteğiydi diyebiliriz ve şu an hayata geçiyor.

Aşağıda, SEO uzmanlarının ve site sahiplerinin günlük yaşamları için daha taze verilerin ne anlama gelebileceğine ilişkin bazı örnekler verilmiştir:

  • Çarşamba gününe kadar beklemek yerine, pazartesi sabahı sitenin hafta sonu performansını izleyin.
  • Tatil günleri, global etkinlikler ve alışveriş günleri gibi önemli günlerden sonraki sabah veya hatta gün devam ederken site istatistiklerine bakın.
  • Teknik sorunları düzelttikten sonra site trafiğinin durumunu daha hızlı kontrol etme.

Daha yeni veri güncellemesi hakkında not edilmesi gereken son şey Search Analytics API’sı tarafından henüz desteklenmediği ve Discover raporunda bulunmamasıdır. Bu sınırlamaların her ikisi de gelecekte ele alınabilir.

Arama Performansı Raporundaki Diğer Gelişmeler

Daha yeni veri raporlamasına ek olarak, Arama Performansı raporu aşağıdaki yeni yeteneklerle güncellendi:

  • Veri saat diliminin (Pasifik saat dilimi olan) net iletişimini.
  • Performans verilerini istenen bir zaman diliminde dışa aktararak kimlik eğilimlerini ve değişiklikleri kolaylaştırın.

Buradaki güncellemeler şu an yayında.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...