Ana SayfaSEOSunucu geçişlerinde SEO verilerinin korunması için ne yapmak gerekiyor?

Sunucu geçişlerinde SEO verilerinin korunması için ne yapmak gerekiyor?

-

Verilen emekler arama motorundan organik trafik almak üzerine yoğunlaşmış durumda. Google’ın yönergelerini takip etmek, geliştirmelerini uygulamak ve hep olabildiğinin en iyisin yapmak için çaba harcamaya devam ediyoruz. Bazı geliştirmeler sonrasında bazen tasarım bazen de sunucu değiştirmek gerekebiliyor. Sunucu geçişlerinde SEO verilerinin muhafaza edilememesi ise en çok korkulan konulardan bir tanesi.

Yeni Search Console’a eski özelliklerin tamamı gelecek mi?

Sunucu geçişlerinde SEO verilerin korunması mümkün mü?

Google Webmaster Central Hangout sonrası site yöneticileri ve site sahiplerinin sorularının yanıt bulduğu bir başka alan olan Twitter #AskGoogleWebmasters video serisinin en son bölümünde, John Mueller sunucu geçişleriyle ilgili bir soruyu cevapladı..

Özellikle üzerinde durulması gereken soru, bir sunucudan diğerine geçerken SEO verilerinin nasıl korunacağı hakkında oldu. Twitter’da sorulan soru: “Sitemizin sunucularını değiştiriyoruz ve geçmişte bu işlem için acı bir tecrübem var. SEO verilerinin korunmasını sağlamak için ne yapmam gerekiyor? ”

John Mueller, bir sunucudan diğerine geçmenin oldukça büyük bir olay olduğunu kabul ediyor. Bununla birlikte Google Arama sıralamaları için herhangi bir sorun olmadan da tamamlanabiliyor. Her şeyin aynı kaldığını ve değişen tek şeyin sunucu olduğunu düşünürsek, Google siteye farklı davranmayacağını söyleyebiliriz.

Yeni Search Console’a eski özelliklerin tamamı gelecek mi?

John Mueller’in bu soruya cevabı

“Her şeyi bir sunucudan diğerine taşıdığınızda herşeyin aynı kalmasını sağalrsanız sorunsuz bir geçiş gerçekleştirebilirsiniz. Bir site geçişi sırasında SEO verilerinizi muhafaza etmek için sunucu geçişleri esnasında URL’ler, içerikler, CMS sistemi vb herşeyin aynı kalması önemlidir.”

Başka bir deyişle, bu durum aynı web sitesinin tek farkı farklı bir IP adresinde barındırılması durumdur.

Canonical URL’ler Sayesinde Web Site Trafiği Daha İyi Analiz Edilebilir

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

0
Günümüzde neredeyse her şeyin dijitalleştiği dünyada markaların da bilinirliklerini artırmaları için dijital dünyada yer edinmeleri gerekiyor. Kullanıcılar zamanlarının çoğunu çevrimiçi platformlarda geçiriyor,  ürün ya...