Ana SayfaSEOGoogle Search Console güncellemesi: Yapılandırılmış veri raporu

Google Search Console güncellemesi: Yapılandırılmış veri raporu

-

Google, daha fazla yapısal veri türü desteğiyle Search Console’u güncellemeye devam ediyor. Google Search Console güncellemesi artık Zengin Sonuçlar (Rich Results) aracıyla test edilebilen resim lisansı yapılandırılmış verilerini destekleyerek Search Console’a rapor olarak geliyor.

https://twitter.com/googlewmc/status/1288816545687273479

Schema Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Entegrasyonu

Google Search Console güncellemesi neler getiriyor?

Görüntü lisanslama yapılandırılmış verileri, Şubat ayı itibarıyla Google tarafından resmi olarak desteklenmektedir. Belirli bir görüntünün lisanslanabilir olup olmadığını belirtmek için kullanılır.

Site sahipleri, yapılandırılmış verileri veya IPTC fotoğraf meta verilerini kullanarak gerekli meta verilerle lisanslanabilir görüntüleri işaretleyebilir.

Google Görseller’de lisans bilgisi gösterilmeye başlıyor

İşaretleme, aşağıdaki örnekte olduğu gibi bir küçük resme tıklandığında görsel arama sonuçlarında görünür.

Bu veriler, Search Console‘daki Geliştirmeler raporu bölümünde bulunabilir. Bu yapılandırılmış verileri kullanan site sahipleri, görsel lisans bilgilerinin arama yapanlara tam olarak ne sıklıkla sunulduğunu şimdi bilebilecek.

Search Console’da bildirilen diğer yapısal veri türlerinde olduğu gibi site sahipleri görebileceği istatistikler:

  • Toplam gösterim sayısı
  • Toplam tıklama sayısı
  • İşaretlemenin doğru uygulanıp uygulanmadığı

Bahsettiğimiz Google Search Console güncellemesi artık resim lisansı yapılandırılmış verilerini kullanan site sahipleri için Search Console’da yayında.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO'ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

SEO’ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), çevrim içi görünür olmanıza, hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için gerekli bir stratejidir. SEO çalışmaları zaman ve emek gerektiren uzun...