Ana SayfaSEOGoogle Son Güncelleme ile YMYL Sitelerine Büyük Darbe İndirdi

Google Son Güncelleme ile YMYL Sitelerine Büyük Darbe İndirdi

-

Her geçen gün algoritma güncellemesi gerçekleştiren Google son güncelleme ile YMYL sitelerine büyük darbe indirdi. Son zamanlarda gözlemlenen değişimleri sizler için derledik.

Google Son Güncelleme ile YMYL Sitelerine Büyük Darbe İndirdi

Son zamanda gerçekleştirilen büyük Google algoritma güncellemeleri Panda, Penguen ve Fred site sahiplerini büyük bir şoka uğratmıştı. Google genellikle kimseye duyurmadan ufak ufak algoritma güncelleştirmeleri gerçekleştiriyor. Yaz boyunca da birçok irili ufaklı algoritma güncellemesi gerçekleşti. Değişen algoritmalar ile birlikte birçok site bu güncellemelerden kötü yönde etkilendi. YMYL (Your Money Your Life) kategorisine giren siteler ise bu güncellemeden en çok etkilenenler arasında. Peki nedir bu YMYL?

Your Money, Your Life Siteler Nedir?

Your Money Your Life aslında bir terim. Bu terim, hassas bilgiler ile oluşturulmuş, hassas bilgilerle ilgilenen ve kontrol edilmediği takdirde, kullanıcıların parasını veya en önemlisi kullanıcıların sağlığını riske atabilecek web sitelerini ifade ediyor.

Bu web sitelere herkes tarafından içerik girilebiliyorsa, örneğin tıbbi bilgiler içeren bir sitede tıbbi bilgisi olmayan bir kişinin içerik hazırlaması gibi, bu içeriklerin aramayı gerçekleştiren kullanıcıların karşısına hiç çıkmaması veya rakiplerine göre daha aşağılarda listelenmesi gerekmektedir.

Kısaca YMYL web sitelerini açıklayacak olursak;

  • İnsanların yaşamlarını etkileyebilecek sağlık veya tıbbi bilgi sunan siteler,
  • İnsanların parasını riske atan finansal bilgiler ve/veya analizler sunan siteler,
  • Kullanıcılardan kişisel bilgi talep eden web siteleri

Google yukarıda yer alan kategorilere giren siteleri daha iyi inceleyecek ve bu siteler hakkında gerekli işlemi gerçekleştirecek.

Sitem YMYL Kategorisine Girmiyor Güncellemeden Etkilenmeyecek miyim?

Bu yazıyı okurken aklınıza “Sitem YMYL Kategorisine Girmiyor Güncellemeden Etkilenmeyecek miyim?” sorusu gelebilir. Bu sorunun cevabı hem evet hemde hayır. Son güncelleme ile eğer web siteniz sağlık veya finansal konular ile alakalı ise, Google sizin web sitenizi de incelemeye alıp kötüye kullanım tespit ettiği takdirde cezai işlem uygulayabilir. Diğer bir yandan sizin siteniz ceza almazken rakipleriniz ceza alabilir ve otomatikman sizin siteniz sıralama kazanabilir.

Yeni güncellemenin etkilerini daha iyi anlamak adına Barry Schwartz, sıralaması değişen kişilerin kendisine gönderdiği 300 web sitesini analiz etti. En çok etkilenen sektörlerin listesi ile gerçekleştirilen grafik şu şekilde;

Google Son Güncelleme ile YMYL Sitelerine Büyük Darbe İndirdi
Google Son Güncelleme ile YMYL Sitelerine Büyük Darbe İndirdi

Yukarıdaki grafikten de görüleceği üzere son güncellemeden en çok etkilenen konu kategorisi sağlık.

Web Siteniz Bu Güncellemeden Etkilendiyse Ne Yapmalısınız?

Google’a göre düşük sıralamaya sahip sayfalar için tek çözüm içeriği geliştirmek. Maalesef içeriği geliştirmekten başka bu etkiden kurtulmanın organik bir yolu bulunmuyor. Düşüş yaşanan içerikleri tespit edip, bu içeriklerin Google’ın kurallarına uyacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik

Google’ın Arama Kalitesi Değerlendiricileri Kılavuzu’nda yer alan bir diğer önemli nokta sitenin güvenirliği. Genel sıralama ise şu şekilde;

  • Web sitesinin amacı
  • Ana içerik
  • İçeriği hazırlayan kişinin içerik konusundaki yetkinliği
  • Web sitesi ve web sitesinin genel konusu

Site incelenirken yukarıdaki detaylar özellikle incelenir ve herhangi bir güvensizlik ortamında site veya içerik bazında ceza uygulanır.

Sitenin SSL Sertifikasına Sahip Olması Güncelleme Sonucunu Etkiler mi?

Sitenizin Https’e geçmiş olması, yani SSL sertifikasına sahip olması ya da olmaması son güncellemeden sitenizin etkilenip etkilenmemesi konusunu etkilemiyor. Ancak SSL sertifikasının kullanıcılar ve Google gözünde güvenli görülmesi sitenize elbette yarar sağlayacaktır.

Kaynak : PremiumLeads

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...