Ana SayfaSEOYMYL Nedir? Google YMYL Sayfaları Nelerdir?

YMYL Nedir? Google YMYL Sayfaları Nelerdir?

-

Google yakın zamanda yaptığı algoritma güncellemeleri sonrasında meydana gelen sıralama değişiklikleri veya dalgalanmalar sonrasında yapılan analizlerden sonra YMYL kategorisindeki sitelerin çok fazla olumsuz etkilendiği ortaya çıktı. Arama motoru pazarlaması ile ilgilenenler arka arkaya benzer haberlerle karşılaşınca daha fazla merak edilen bir terim haline gelen YMYL nedir? Google YMYL Sayfaları Nelerdir?

Google Son Güncelleme ile YMYL Sitelerine Büyük Darbe İndirdi

YMYL Nedir?

Büyük harflerle yazılmasından ve okunabilir olmamasından da öngörülebileceği gibi bu bir kısaltma. Your Money Your Life kelimelerinin baş harflerinde oluşuyor. Burada bahsi geçen M(money) paradan daha fazlasını içeriyor. Google YMYL sayfaları, “bir kişinin sağlığını, mutluluğunu, güvenliğini veya finansal istikrarını etkileyebilecek içeriklere sahip olan herhangi bir sayfa YMYL sayfası” olarak kabul edilir.

Google, 27 Eylül’de Algoritma Güncellemesi Olduğunu Doğruladı

Detaylı bilgi için Google Genel Kurallar dokümanını inceleyebilirsiniz.

Yatırım ile ilgili ipuçları sunan bir web sitesi, doğum süreçlerini veya annelik tecrübelerini aktaran bir anne blogu, semptomlara bağlı hastalıkları teşhisleri ile ilgili bilgiler içeren bir web sitesi  Google YMYL sayfaları arasında yer alır.

Google, 1 Ağustos’ta Algoritma Güncellemesi Olduğunu Doğruladı

Google YMYL Sayfaları Kriterleri

  • Alışveriş sayfaları veya finansal işlem yapılan sayfalar: Kullanıcıların online alışveriş yapmalarına, para transfer etmelerine, faturalarını vb. ödemelerine olanak veren web sayfaları (online mağazalar ve online bankacılık sayfaları gibi).
  • Finansal bilgi sayfaları: Yatırımlar, vergiler, emeklilik planlaması, ev satın alma, üniversite için ödeme, sigorta satın alma vb. hakkında tavsiye veya bilgi sağlayan web sayfaları.
  • Tıbbi bilgi sayfaları: Sağlık, uyuşturucu, belirli hastalıklar veya durumlar, akıl sağlığı, beslenme vb. Hakkında tavsiye veya bilgi sağlayan web sayfaları.
  • Yasal bilgi sayfaları: Boşanma, çocuk velayeti, irade oluşturma, vatandaş olma, vb. konularda yasal tavsiye veya bilgi sağlayan web sayfaları.
  • Bilgilendirilmiş bir vatandaşlığa sahip olmak için önemli olan haber makaleleri veya kamu / resmi bilgilendirme sayfaları: Yerel / eyalet / ulusal hükümet süreçleri, politikalar, insanlar ve yasalar hakkında bilgi içeren web sayfaları; afet müdahale hizmetleri; hükümet programları ve sosyal hizmetler; uluslararası etkinlikler, iş, politika, bilim ve teknoloji gibi önemli konular hakkında haberler; vb. lütfen muhakeme edin ve yerel bilgilerinizi değerlendrin. Unutmayın ki tüm haberler veya makaleler YMYL olarak kabul edilmiyor
  • Diğer: YMYL’yi çocuk evlat edinme, araç güvenlik bilgileri, vb. gibi düşünebileceğiniz diğer birçok konu var.

 

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...