Ana SayfaSEOGoogle URL'siz arama sonuçlarını test ediyor

Google URL’siz arama sonuçlarını test ediyor

-

Sürekli yenilikler deneyen ve kullanıcı deneyimini geliştiren Google arama sonuçları için devrim niteliğinde bir değişikliği test ediyor. Bu sefer gerçekleşmesi muhtemel yenilik Google URL’siz arama sonuçları olacak.

Google Arama Sonuçlarına Breadcrumb Eklendi

Google URL’siz arama sonuçları bazı kullanıcılara görünüyor

Google, URL’lerin arama sonuçlarından tamamen kaldırılmasını test ediyor ve arama sonuçlarında URL’ler yerine yalnızca web sitesi adını gösteriyor.

Bu durum aşağıdaki ekran görüntüsünü paylaşan bir Reddit kullanıcısı tarafından tespit edildi:

Google URL'siz arama sonuçları
Google URL’siz arama sonuçları

Karşılaştırma yapmak için, URL’ler gösterildiğinde bu arama sonucunun bir kısmı nasıl görünür? (Açıkça görünmesi için daire içinde paylaşıyoruz).

Google URL'li arama sonuçları
Google URL’li arama sonuçları

Arama Motorları Sonuç Sayfalarında Yukarı Çıkmanın 4 Yolu

Google, birkaç ay önce breadcrumb tanıtımı yapmıştı ve görünen o ki tam URL’leri göstermekten uzaklaşıyor. Artık Google, URL’leri tamamen etkilemenin, alan alanı adını bile göstermediği bir noktaya getirmenin etkisini test ediyor gibi görünüyor.

Reddit kullanıcısının paylaştığı başlığında belirtildiği gibi, bu değişiklikle ilgili en büyük endişe web sitelerin arama sonuçlarında gösterilen URL’lerin yanılsamalarının önüne nasıl geçecek?

“Alan alanı adını bile göstermeyen bu arama sonuçlarında Google, kimlik avı sitelerinin taklit ettiği işletmelerin adlarını kullanmasını nasıl önleyecektir? Daha da kötüsü Google’ın, kimlik avı sitelerinin arama sonuçlarındaki bu alandaki eksiklikten yararlanıp, insanların şifrelerini, kredi kartı numaralarını ve diğer tüm hassas bilgileri çalmalarını sağladığını keşfettikten sonra geri almak zorunda kalabilir mi? ”

Google Arama Sonuçlarında Mavi Yerine Siyah mı Tercih Edecek?

Başka bir şekilde incelendiğinde, URL’leri arama sonuçlarından çıkarmak, SEO açısından büyük olasılıkla bir değişiklik getirmeyecek ve hatta tam eşlemeli URL’lerin algılanan değerini bile negatif yönde değiştirebilir.

Bir başka Reddit kullanıcısının konuyla ilgili düşünceleri:

“Bunun SEO açısından çok fazla değişeceğini düşünmüyorum, sadece iyi içeriği iyi sıralamadan ayıran bir faktörü ortadan kaldırıyor. Bu, kullanıcıların geleneksel üst düzey alan adları (top level domain) ile modern üst düzey alan adları arasındaki algılarını normalleştirecek çünkü URL’nin algılanan güvenilirliğine dayalı bir şeye tıklayıp tıklamayacağına bilinçli bir şekilde karar veremiyorlar.”

Temel olarak bunun yeni bir alan için bir niş oluşturmaya çalışanlar için iyi bir şey olduğunu söylemek mümkün.

Bu, web sitelerini tıklama oranı açısından olumsuz yönde etkiliyorsa, Google’ın kalıcı ve yaygın bir değişiklik yapması muhtemel değildir. Bu değerlendirmeler birer varsayımdan ibaret ve nihai sonuç bu testin sonunda belirlenecek. Arama sonuçlarındaki URL’lerin sonunun başlangıcına bakıyor olabiliriz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...