Ana SayfaSEOGoogle Yazı Tipleri Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilir?

Google Yazı Tipleri Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilir?

-

Web tasarımda yapılan SEO çalışmaları için önemli konulardan biri de Google Yazı Tipleri Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilir? sorusu. Web yazı tipleri, iyi bir tasarım ve başarılı bir performans avantajlarıyla bu konuda işleri en kolaylaştıran ilk seçenek olarak tercih ediliyor. Peki Google yazı tipleri nasıl daha hızlı hale getirilir? Google yazı tipi optimizasyonu nasıl yapılır?

Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları

Google Yazı Tipi Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Yazı tipi optimizasyon sitenin genel performansını etkileyen önemli detaylardan bir tanesi. Google yazı tipleri en sevilen özelliği bize efekt ekleme, gölge ekleme gibi birçok avantaj sunması. Üstelik yapılacak bazı çalışmalar ile ek kaynak olarak geçen bu yazı tiplerinin site hızını yavaşlatmaması da sağlanabilir. Web Yazı Tipleri Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilir merak ediyorsanız madde madde özetleyelim.

  • Sayfa içerisinde çok fazla yazı tipi kullanılmamalı. Kullanılan her yazı tipi için varyant sayısı da minimumda tutulursa daha hızlı ve tutarlı bir kullanıcı deneyimi sağlanmış olacaktır.
  • Yazı tipi kaynaları alt gruplara taşınmalı. Yazı tipleri alt gruplara taşınabilir ve unicode aralığına ayrılabilir. Bu şekilde sayfa boyutu küçültülmüş ve indirme hızı arttırılmış olacaktır.
  • Her tarayıcıya optimize edilmiş yazı tipleri seçilmeli. Varsayılan olarak EOT ve TTF biçimleri sıkıştırılamaz. Bu nedenle yazı biçimlerinin sıkıştırılabilmesi için WOFF2, WOFF, EOT ve TTF formatlarında olması ve GZIP sıkıştırması uygulanmış olması önemli bir detay. WOFF yerleşik bir sıkıştırmaya sahip iken WOFF2, diğer biçimlere göre ortalama %30 daha küçük dosya boyutu sağlayabilir.
  • Yeniden doğrulama ve optimum önbellek politikaları belirlenmeli. Yazı tipleri çok sık güncellenmeyen kaynaklardır. Bu nedenle farklı sayfalar içinde verimli olarak kullanılabilmesi için sunucuların en uzun süreli zaman damgası ve yeniden doğrulama jetonu sağladığından emin olunmalı.
  • Font Loading API’si kullanılarak kritik oluşturma yolu optimize edilmeli. Bu şekilde yazının oluşturulmasında yaşanabilecek gecikmenin önüne geçilebilir. Font Loading API, belirli fontlar için bu davranışı geçersiz kılmanızı ve sayfadaki farklı içerikler için özel oluşturma ve zaman aşımı stratejileri belirlemenizi sağlar. Font Loading API’sini desteklemeyen eski tarayıcılar için Web Font Loader JavaScript kitaplığı veya CSS satır içi stratejisinden yardım alınabilir.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...