Ana SayfaSEOGoogle'dan Bilimsel Araştırmalar İçin Yeni Arama Motoru Dataset Search

Google’dan Bilimsel Araştırmalar İçin Yeni Arama Motoru Dataset Search

-

Her geçen gün arama kapsamını biraz daha genişleten Google’dan bilimsel araştırmalar için yeni arama motoru Dataset Search. Yeni arama motoru Dataset Search ile özellikle bilim adamları ve teknik araştırma yapan gazeteciler aradıkları verilere kolayca ulaşabilecek.

Yeni Arama Motoru Dataset Search

Aslında tıpkı Google Haberler ve Google Görseller gibi Google’ın bir parçası olan Google Dataset Search  kullanım alanı itibari ile geneli hitap eden bir arama motoru olmadığı için ayrı bir bölümde yayınlanmış durumda.

Özellikle bilim adamları, veri bilimciler ve gazeteciler için geliştirilmiş olan Google Dataset Search, kullanıcılarına internette yer alan binlerce veri havuzuna kolayca erişmeyi ve aradığı veriye en doğru şekilde ulaşma imkanı tanıyor. Şuanda hala Beta sürümünde olan Google Dataset Search hakkında açıklama yapan Google, bu yeni aracın özellikle veri kümelerine ihtiyacı olan ve bu veriler üzerinde analizler gerçekleştirecek veri bilimciler için biçilmiş kaftan olduğunu vurguluyor. Google’ın yaptığı resmi açıklamanın bir kısmı ise şu şekilde;

“Günümüzde birçok bilim adamı ve sayıları giderek artan gazeteciler günlük hayatlarını veriyi yaşayarak ve hatta veriyi soluyarak geçiriyor. (Başka bir deyiş ile veri toplamakla yatıp, veri toplamak ile kalkıyorlar.) İnsanların aradığı bu verilere rahatlıkla erişim sağlayabilmeleri için Google Dataset Search’ü başlattık. Böylece bilim adamları, araştırmacı gazeteciler veya veriye merak duyan başkaları, aradıkları verilere daha kolay ulaşabilecek. Bu verileri dilerlerse işlerinde, dilerlerse hikayelerinde veya sadece entelektüel merakları için kullanabilecekler.”

Google'dan Bilimsel Araştırmalar İçin Yeni Arama Motoru Dataset Search
Google’dan Bilimsel Araştırmalar İçin Yeni Arama Motoru Dataset Search

Yeni arama motoru Dataset Search verilerini yayıncıların sitelerinde, dijital kitaplıklarından ve yazarların kişisel web sayfalarından topluyor. Tüm bu işlemleri gerçekleştirirken de Google’ın Temmuz ayında kullanıma açtığı şema tipinden olan “Veri Kümesi Sağlayıcısı” şemasından yararlanıyor.

Google Dataset Search sonuçlarında yer almak isteyen site sahiplerinin “Veri Kümesi Sağlayıcısı” şemasını kullanması gerekiyor. Halihazırda, Veri Kümesi Araştırması, çevre bilimleri, sosyal bilimlerdeki çoğu veri setinin yanı sıra haber kuruluşları tarafından sağlanan hükümet verilerinin ve verilerinin referanslarını bulmak için kullanılabilir durumda.

Google Dataset Search’e ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak : Search Engine Journal

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

 Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

0
GTMetrix, web sitelerinin performansını ölçen ve analiz eden bir çevrimiçi SEO aracıdır. Bu araç, web sitelerinin hızını, yüklenme süresini ve genel performansını değerlendirmek için...