Ana SayfaSEOGoogle’ın sıfırıncı sıra politikasındaki değişikliklerinin organik trafik üzerine etkileri

Google’ın sıfırıncı sıra politikasındaki değişikliklerinin organik trafik üzerine etkileri

-

Google’ın 22 Ocak’ta sıfırıncı sıra ile ilgili yaptığı güncelleme sıfırıncı sıradaki sonuçların artık ilk sayfada yer almayacağını sizlerle paylaşmıştık. SeoClarity’nin bu konu üzerine yaptığı bir çalışma, yapılan değişikliğin organik trafik değerlerine nasıl etki ettiğini inceliyor.

Google: sıfırıncı sırada çıkan siteler ilk sayfada yer almayacak

Google sıfırıncı sıra güncellemesi

Bundan birkaç hafta önce Google, arama sonuçları sayfasını önemli ölçüde etkileyen bir güncelleme yayınladı. Bu güncellemeye göre, sıfırıncı sırada yer alan web sayfaları, arama sonuçlarının ilk sayfasında tekrar görüntülenemeyecek.

Eskiden aynı web sayfasının, arama sonuçlarının ilk sayfasında iki kez bulunması alışılmadık bir durum değildi. Tabii ki, bunun gerçekleşmesi için, sayfanın sıfırıncı sırada yer alabiliyor olması gerekliydi. 

SeoClarity verilerine göre; Google’ın son güncellemesinden önce, sıfırıncı sırada yer almayı başarmış sayfaların %28’i aynı zamanda ilk sırada da konumlanıyordu. Google’ın arama sonuçlarının ilk sayfasındaki içeriği tekilleştirmesinin ardından, SEO uzmanları ve site sahipleri, güncellemenin sonucu olarak, organik trafiğin düşüp düşmeyeceğini çok merak ediyor.

Bu endişeleri gidermek için, SeoClarity, 10-23 Ocak arasındaki 14 gün boyunca sürekli olarak sıfırıncı sırada yer almış sayfalara yönelik bir trafik araştırması gerçekleştirdi. İşte sonuçlar.

Sıfırıncı Sıra SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Sıfırıncı sıra güncellemesinin ardından, sayfaların organik trafiği

Google’ın yaptığı güncelleme sonrasında, organik arama trafiğinde ciddi değişiklikler olmadığını bilmek SEO uzmanlarını ve web sitesi sahiplerinin derin bir nefes almasını sağlayacaktır.

SeoClarity Ürün Pazarlama ve Eğitim Başkan Yardımcısı Mark Traphagen, şunları söylüyor:

“Birden çok sektörde sıfırıncı sıradaki sayfalar için gerçek trafik verilerinin analizine dayanarak, bu sayfalara gönderilen organik Google trafiğinde, bir sayfada tekrar eden girişi kaybettikten sonra istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu.” .

Belirli alanlardaki web sayfaları için, bazı küçük dalgalanmalar gerçekleştiğini söylemek mümkün. Ancak, bu dalgalar, haftanın gününe bağlı yaşanan değişikliklerden çok da farklı değil.

  • Otomotiv Sektörü (Bilgi amaçlı aramalar): 22-23 Ocak arasında %10 trafik artışı.
  • Otomotiv Sektörü (İşlem amaçlı aramalar): 22-23 Ocak arasında %15 trafik düşüşü.
  • Finans Sektörü (Bilgi amaçlı aramalar): 22-23 Ocak arasında %4 trafik artışı.

Tekrar etmekte fayda var, bu değişimler erken-verilere bağlı durumları gösteriyor. Uzun süreçte ne olacağını hep beraber göreceğiz.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?