Ana SayfaSEOGoogle: sıfırıncı sırada çıkan siteler ilk sayfada yer almayacak

Google: sıfırıncı sırada çıkan siteler ilk sayfada yer almayacak

-

Google’dan Danny Sullivan organik arama sonuçları listesinde sıfırıncı sırada gösterilen web sitelerinin durumuyla ilgili önemli bir değişiklik yapıldığını paylaştı. Arama listelerini tüm dünyada etkileyecek olan değişiklik, dünden itibaren etkin olmaya başladı.

Sıfırıncı Sıra SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Danny Sullivan ne dedi?

Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; “Bir web sitesi eğer sıfırıncı sırada yer alıyorsa, artık o siteye arama sonuçlarında tekrar yer vermeyeceğiz. Bu, sonuçları düzeltecek ve kullanıcıların ilgili içeriğe daha kolay şekilde ulaşmasını sağlayacak. Sıfırıncı sıradaki sayfalar, arama sonuçlarında gösterdiğimiz 10 sayfadan biri olarak kabul edilecek.” dedi. Yaptığı paylaşımın altında “Danny, bunun ne zaman başlayacağını söylemen mümkün mü?” şeklinde soru soran takipçisine ise “Bugün[22 Ocak], %100 dünya çapında” yanıtını verdi.

MOZ’dan Pete Meyers, organik olarak sıfırıncı sırada çıkmayı başaran web sayfalarının, ilk sayfada çıkan sonuçlarının ikinci sayfaya geriletildiğini söylüyor. Ancak Danny Sullivan paylaştığı bir diğer tweet’te,ikinci sayfanın başında yer almanın ve hatta ikinci sayfada yer almanın bile garanti olmadığını söylüyor. Güncelleme henüz devreye girdiği için nasıl etkileri olacağını görmek için bir süre bekleyeceğiz.

Google, Sıfırıncı Sırada Birden Fazla Siteden Veri Göstermeye Başladı

Sıfırıncı sıradaki yerinizi kaybederseniz ne olacak?

Eskiden, web sayfanız sıfırıncı sıradaki konumunu kaybetmesi durumunda, ilk sayfada kalmaya devam ediyordu. Ancak şimdi ne olacak? Sıfırıncı sıradaki yeni sayfanın altında mı yer alacak, yoksa farklı bir durum mu gerçekleşecek?

Sullivan’a bu konuda şöyle bir soru geldi; “ X sayfası sıfırıncı sırada yer alıyor. Organik olarak sayfa/sorgu için yerini kaybediyor. Bu konumdan düştüğü zaman ne olacak? Aniden eski organik pozisyonlarına dönecekler mi?” .

Danny Sullivan bu soruya şu şekilde yanıt veriyor;  “Öyle olmasını bekliyorum. Sıfırıncı sırada görünebilmek için, en iyi sonuçlar arasında yer almanız gerekiyor. Böylece, yükseliyorsunuz. Şimdiyse, tekilleştiriyoruz. Öne çıkan olmazsanız, tekilleştirme sona erer.” .

Sullivan’ın ifadeleri yüzde yüz açıklayıcı olmasa da, mantıklı olan bu gibi gözüküyor. Değişiklikten sonra, sıfırıncı sırada gelen sayfalarınızı daha dikkatli takip etmeniz gerekebilir.

SEO topluluğundan gelen erken yorumlar

  • Alan Bleiweiss, Alan Bleiweiss Danışmanlık

Bazılarımızın fikir birliğine vardığı konu şu; önemli verileri test etmemiz ve değerlendirmemiz gerekir çünkü, anahtar kelimelerdeki ciddi organik trafik kaybı, sıfırıncı sıranın kod düzeyinde Google’dan engellenmesini gerektirebilir. Ortada çok sayıda senaryo, ihtimal ve bunların doğuracağı yeni ihtimaller ve sonuçlar varken herhangi bir acele karar vermek için henüz çok erken. Yine de, bu güncellemeyi görmezden gelmek çok büyük bir risk.

  • Brodie Clark, Brodie Clark Danışmanlık

İlk reaksiyon kesinlikle hüsran. Özellikle, sıfırıncı sırada yer almalarını sağlamak için sayısız saatlerinizi harcadığınız müşterileriniz için. Fakat, bu değişikliğin neden gerçekleştirildiğini çok iyi anlıyorum. Yine de, negatif görünen bu durumun her zaman pozitif bir yönü olacaktır.

Bir milyonun üzerinde aylık organik ziyaretçisi olan ancak sıfırıncı sırada hiç görünmeyen bir site hakkında durum incelemesi yazdım. Sonuç, algoritmik olarak filtrelenmiş olmalarıydı. Bu değişiklik, onlar için üst sıralara çıkmaları anlamına geliyor, ki bu onlar için çok iyi.

Bu konuyu daha fazla incelemek için sabırsızlanıyorum.

  • Dave Davies, Beanstalk Dijital Pazarlama

Bu konudaki ilk düşüncem; sıfırıncı pozison şu an için bilgi almak için yapılan sorgularda ve marka bilinci oluşturma amacıyla kullanılıyor ancak dönüşüm olanağı yaratabilecek terimler için geri çekilmeleri gerekebilir.

Ayrıca, muhtemelen organik olarak 7. Sırada gelmektense, sıfırıncı pozisyonda yer almayı tercih ederdim. Bu yüzden, bunun çoğunlukla ilk sayfadaki pozisyonun dışında tutulmasına bağlı olacağından şüpheleniyorum.

  • Roger Montti, Martini Buster

Bu bölge, bilinmeyen bir bölge. Bu yüzden yapılacak en iyi şey, sıfırıncı pozisyonda yer alan belirli sayfaların trafiklerini gözlemlemek ve nasıl değişiklikler olduğunu görmek.

Sıfırıncı sırayı amaçlamayan meta etiket eklemekse geri tepebilir çünkü organik şekilde birinci sırada kalmanın garantisi yoktur.

Müşterilere tavsiyem ise; neler olduğuna bakmadan önce eyleme atılmayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...