Ana SayfaSEOJohn Mueller: tek bir kural ihlali manuel eylemle sonuçlanmayacak

John Mueller: tek bir kural ihlali manuel eylemle sonuçlanmayacak

-

Google’dan John Mueller, webmaster yönergelerine karşı yapılan bir tek ihlalin sonucunda sitenin arama sonuçları ile ilgili durumların nasıl seyredeceğine dair açıklamalarda bulundu.

Google: Ekran Okuyucular İçin Gizli Metin Kullanmak Sıralamaları Olumsuz Etkilemez

John Mueller’in ifadeleri

Reddit’te, rakiplerinin illegal olarak görünmeyen anahtar kelimeler doldurarak arama sonuçlarını manipüle etmelerinden doğan endişelerini dile getiren SEO çalışmaları yapan bir kullanıcıya yanıt verdi.  

Mueller’e seslenen kullanıcı, hile yapan rakiplerinin neden daha üst sıralarda yer aldıklarını öğrenmek istiyordu. Cevap olarak Mueller, gizlenmiş metnin, sıralamada başka bir sitenin üstüne çıkmak için yeterli olmadığını belirtti. Bu bakış açısıyla, yapılanın aynı zamanda, bir siteyi banlamak için de yeterli olmayacağını belirten John Mueller, şu ifadelerde bulundu:

“ Bir site, sadece gizlenmiş metin kullandığı için sıralamada önünüze geçmeyecektir. Biz, sıralama için çok ama çok sayıda değişken kullanıyoruz. Aksine, sayfada gizlenmiş metin kullanmak, sayfanın Google’dan banlanması için tek başına bir etken olmayacaktır.” .

Uzun süredir webmasters yönergelerinin ihlal ediliyor olmasına rağmen, gizlenmiş metinler tek başlarına manuel etkinlik gerçekleştirilmesi için yeterli olarak görülmüyor. Aslında, Google bu tür faktörleri algoritması içerisinde değerlendirir, çünkü, birçok site kasten yapılmış olmasa da gizlenmiş metinler içeriyor.

Mueller ayrıca; “ Birçok site, durumları yanlış anlıyor, birçoğu yanlışlıkla gizlenmiş metinler içeriyor (bazense kullanıcı arayüzüyle etkileşime girene kadar bilerek yapılmış olarak). Siteler mükemmel şekilde çalışmıyorlar ve biz de algoritmalarımızla, bunlarla başa çıkmak için çalışıyoruz.

Black Hat SEO Nedir? Kurtulma Yolları

“Hile yapan” rakipler neden daha iyi sıralamalara sahip?

Sonuç olarak, konu arama sonucu sıralamaları olduğu zaman, Google kullanıcıların sorgularıyla en iyi eşleşen sayfaları öne çıkarmaya çalışıyor.

“Bazen, algoritmanın kararıyla üst sıralarda yer alan bir site, teknik olarak birçok yanlış içerebiliyor.” .

Yani, gizlenmiş metin kullanmak, bir siteye tek başına zarar veya fayda sağlamaz. John Mueller’in söylediklerine göre, sitelerinde gizlenmiş metin kullanan rakiplerinizi tespit ederseniz endişelenmemelisiniz. Eğer sizin ön sıranızda yer alıyorlarsa, bu muhtemelen kullanıcının sorgusuna daha iyi bir çözüm sundukları içindir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...