Ana SayfaSEOJohn Mueller: İnsanların sitenizi bulmasını beklemeyin

John Mueller: İnsanların sitenizi bulmasını beklemeyin

-

Google’dan John Mueller kısa süre önce, yeni bir web sitesi üzerinde çalışan herkes için faydalı olacak bazı öneriler sundu. En özet haliyle “İnsanların sitenizi bulmasını beklemeyin, daha fazla ziyaretçi kazanmak için proaktif bir yaklaşım geliştirin ve uygulayın.” dedi.

9 Nisan’da düzenlenen bir Google WebMasters Hangout’unda John Mueller, bir site sahibinden gelen Search Console’da sorgu verilerinin eksikliğiyle ilgili bir soruyu yanıtladı.

Site sahibi, arama sonuçlarında yalnızca 5 ila 10 gösterim aldıklarını ve hangi sorguların gösterildiğini görmeyi umduklarını belirtti. Mueller yanıt olarak “Search Console’un, eninde sonunda site daha fazla gösterim aldığında sorgu verilerini görüntüleyeceğini” söyledi.

Ayrıca, insanların siteyi bulmasını beklememek gerektiğini ve web sitesi yöneticilerinin proaktif olması gerektiğini de vurguladı. 

“Tahminimce henüz yeterli sorgu yok.

Dolayısıyla, belirli bir eşiğin altındaki sorguları filtreliyoruz ve eşiğin tam olarak tanımlandığını düşünmüyorum. Bu, çeşitli faktörlere bağlı olabilir… Bir web sitesi için yaklaşık 5-10 gösterimden bahsediyorsanız, muhtemelen bu, gereken miktarın altındadır. Zamanla, web siteniz için gösterim sayısının artmasıyla, bundan daha fazlasını görmeye başlayacağınızdan eminim. ”

John Mueller: Google’ın neyi kaliteli bulduğuna odaklanmayın!

Daha fazla ziyaretçi kazanmak için proaktif bir yaklaşım geliştirin

Kuşkusuz, yeni bir site oluştururken, erken aşamaların bir kısmı Google’ın siteyi taramasını ve dizine eklemesini beklemeyi içerir. Google, siteyi taramalı ve web’in daha büyük resminde nereye uyumlu olduğunu anlamalıdır. Bu süre zarfında, site sahiplerinin Mueller tarafından ifade edildiği gibi kendi başlarına “topu yuvarlamaları” gerekir.

“Bazen topun yuvarlanması biraz zaman alabilir. Genel olarak tavsiye edeceğim şey, bunu sadece “oh sadece birkaç ay bekleyeceğim ve sonra daha iyi olacak” gibi bir şey olarak kabul etmek değil.

Bunu, topu kendiniz yuvarlamak için bir şeyler yapmanız gereken yeni bir yerde açtığınız işyerine benzeyen bir durum olarak kabul edin. ”

John Mueller: Google bünyesindeki SEO uzmanlarının işi daha zor

Site sahipleri daha proaktif olmak için ne yapabilir?

Mueller yeni bir sitenin açılmasını, yeni bir işyeri açmak gibi düşünmeyi öneriyor. Başka bir deyişle, biraz tanıtım yapmak gerekiyor. Bunlar örneğin, reklamlar vermek veya ilgili siteler tarafından atıf almayı sağlayacak çalışmalar olabilir.

“Dolayısıyla, insanların rastgele bir şekilde web sitenizi aramasını ve web sitenize gelmesini beklemek yerine, belki de bu konuyla ilgilenen kişiler arasında web sitenizi tanıtmanın bir yolu olabilir.

Belki bazı reklamlar vermek, belki de sitenize de yönlendirme sağlayabilecek ilgili sitelerde biraz tanıtım yapmakla ilgilidir. ”

Mueller, site sahiplerinin işletme sahipleri gibi düşünmesi gerektiğini birkaç kez vurguluyor. Bir işletme açtığınızı kimse bilmezse, müşterilerin gelmesini bekleyemezsiniz. Bir web sitesi için de aynı yaklaşım benimsenmelidir.

“Aslında, normal bir işletmenin yaptığı gibi, topu yuvarlamanız gerekiyor. Oturup insanların web sitenize gelmesini beklememeli ve “ah bak, bu yeni web sitesini buldum” demelerini sağlayacak işler üzerine çalışmalısınız.

İşte benim tavsiyem bu. Bence az sayıda gösterim ile bu iyi bir başlangıç, ama sadece bir şeylerin büyümesini beklerseniz, tüm bunların toplanması biraz zaman alacaktır. ”

Videonun tamamını görmek istiyorsanız lütfen tıklayın.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?