Ana SayfaSEOKeyword Density Nedir?

Keyword Density Nedir?

-

Keyword Density kısaca bir internet sayfasındaki (içeriğinizdeki) hedef anahtar kelimenizin ne sıklıkla kullanıldığını gösteren/açıklayan bir SEO terimidir. Türkçe’ye Anahtar Kelime Oranı şeklinde çevrilen bu terim, karşınıza pek çok kez çıkmıştır. Sizlere bu yazımızda Keyword Density nedir detaylıca anlatacağız.

Anahtar kelime oranı, önemi herkes tarafından kabul edilmiş bir kriterdir. WordPress SEO yardımcısı Yoast SEO‘nun içerik içi yardımında da en önemli maddelerden biridir. İçeriğinizdeki diğer kelimeler anahtar kelimenizi kullanmanızı engelliyor ise içeriğinizi yeniden düzenlemelisiniz.

Başta Google olmak üzere bütün arama motoları, içeriklerinizi hazırlarken, arama motoru örümceklerini değil, insanları hedef alarak hazırlamanızı öneriyor. Kullanıcı deneyiminin bu kadar önemli olduğu bir noktaya gelmişken bu düzeni hala oturtamamanız sizin kaybınız olacaktır. İçeriğinizi hazırlarken anahtar kelime uyumunu sağlamak için, defalarca ve gereksiz yere anahtar kelimenizi kullanmanız mantıklı olmadığı gibi yazınızın spam olarak algılanmasına da neden olacaktır.

Keyword Density Analyzer

Anahtar kelime oranını hesaplamak göründüğünden daha kolay fakat bu oranın tam olarak kaç gerektiğine dair açık bir kural bulunmamakta. Yayıncıların bir kısmı yüz kelimede bir anahtar kelime derken bir kısmı da yüz elli kelimede bir anahtar kelime kullanılmasının uygun olduğunu iddia ediyor. Anahtar kelime oranınızı hesaplamak için yazınızın toplam kelime sayısı / anahtar kelimeniz şeklinde matematik işlemi yapabilirsiniz.

Keyword Denisty Analyzer yani Anahtar Kelime Yoğunluğu araçları bu işlemi sizin yerinize yapmak için üretilmiş. Araca yazınızın tamamını yapıştırıp, anahtar kelimenizi seçerseniz size anahtar kelime oranınızı (Keyword Density) verecektir.

Keyword Density Checker

Keyword Density Checker bir üst başlıkta açıkladığımız araçlara verilen bir diğer isimdir. Aşağıda önerdiğimiz araçları kullanarak, içeriğinizi ile anahtar kelimenizi optimize edebilirsiniz.

SEOCentro

Visio Spark

AddME

Live Keyword Analysis

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

UX Design (User Experince) Nedir?

UX Design (User Experince) Nedir?

0
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (User Experience), mobil uygulama veya web sitesi gibi dijital ürünlerin kullanıcı deneyimini gözlemleyip, kullanıcı için en iyi hale getirmek üzere tasarlanmasıdır....