Ana SayfaSEOMicrosoft: SEO, pazarlamacılar için en önemli mesleki beceri

Microsoft: SEO, pazarlamacılar için en önemli mesleki beceri

-

Microsoft, 2020’li yıllarda en önemli trendleri belirlemek için bir çalışma yayınladı. Çalışma, önümüzdeki on yılda pazarlamacılar için en önemli becerilerin listesinin de bulunduğu bir bölüm de içeriyor. Önemli mesleki beceriler listesinde başı çeken ise arama motoru optimizasyonu. Çalışmada elde edilen veriler, Microsoft’un düzenlediği ve 600’den fazla üst düzey pazarlamacının katılımda bulunduğu anketten sağlandı. 

SEO Uzmanlarının 1 Yıllık Kazançları Ne Kadar?

Microsoft araştırmasından çıkanlar

Araştırmanın sonuçlarına göre, 2020’li yıllarda pazarlamacıların sahip olmasının en önemli olduğu beceriler şu şekilde:

Mesleki beceriler

  • SEO
  • Veri analizi
  • Metin yazarlığı
  • Davranış analizi
  • Otomasyon

Sosyal beceriler

  • Yaratıcılık
  • Alçakgönüllülük
  • Empati
  • Uyum sağlayabilirlik
  • Şeffaflık

Bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen SEO konusunda az veya çok bilgi sahibi olmanız kaçınılmaz. Eğer SEO uygulama becerisine az da olsa sahipseniz geliştirmeniz, aksi durumdaysa temel bilgileri öğrenerek başlamanız önümüzdeki on yıllık dönem içinde muhtemelen büyük kazanımlar elde etmenizi sağlayabilir. Halihazırda SEO uzmanı olarak çalışıyorsanız da listedeki diğer becerileri geliştirerek büyük faydalar sağlama potansiyeli taşıyorsunuz. 

Bir kampanyanın başarısını ölçmek ve verileri yorumlamak gerektiği için, SEO ve veri analizi birçok zamanda birlikte uygulanırlar ve bu durumda daha doğru yorumlamalar elde edilebilir. Bu iki becerinin yanına davranış analizini eklemekse, kullanıcıların ne yaptıklarını ve neden yaptıklarını anlama konusunda daha iyi bir anlayış sağlar.

Otomasyon da SEO’ya bir ölçüde katkı sağlar. Bu katkı reklam yazarlığı kadar etkili olmasa da, küçümsenmemesi gerekir. Arama sonuçları sıralamasında mücadele edebilmek için site içinde yazılı içerik bulundurmak gerektirdiğinden, ve iyi yazılmış metinler kullanıcıların sayfada kalıp kalmayacağını büyük oranda etkilediği için, metin yazma becerileri büyük önem kazanıyor.

Daha Büyük Bir SEO Bütçesi Kazanmanıza Yardımcı Olacak 3 ipucu

Arama pazarındaki diğer önemli trendler

Web sayfalarına yönlendirmeyen arama reklamları

Microsoft, arama yapan kullanıcıları hiçbir şekilde web sayfalarına yönlendirmeyen, yeni bir arama motoru reklamcılık yönteminin ortaya çıkabileceğini öne sürüyor.

“Düşünün ki, etkileşimli bir reklam var; kullanıcıya “Kendi Maceranızı Seçin” şeklinde bir seçenek sunuyor, ve bunun ardından seçimlerinize bağlı olarak ek etkileşim yaratıyor. Aramada, bu tür bir etkileşim, bir web sayfasına veya içerik indirmeye tıklama uygulamasının yerini almaya başlayabilir.”.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital pazarlama alanında işletmeler için önemli bir yere sahiptir. SEO terminolojisinde bilinmesi gereken önemli terimler yer alır. Bu terimler hakkında...