Ana SayfaSEOMobil Cihazlarda Google Search Yönlendirme Trafiği Facebook'u Geçti

Mobil Cihazlarda Google Search Yönlendirme Trafiği Facebook’u Geçti

-

Chartbeat’ın yeni yayınladığı mobil trafik yönlendirme raporuna göre Google Search, mobil yönlendirme trafiğinde Facebook’u geride bırakmayı başardı. Zirveye çıktığından bu yana Facebook mobil yönlendirme trafiği, ilk kez mobil cihazlarda ilk kez birinci sırayı kaybetti. Yani mobil cihazlarda Google Search yönlendirme trafiği Facebook’u geçti.

Chartbeat, mobil trafiğinin düşüşü sonrası Facebook bu yılın başlarında yaptığı değişiklikten önce uygulanan algoritmaya geri dönmek durumunda kaldı. Facebook, zaman tünelinde arkadaşlarınızdan ve ailelerinizden daha kişisel güncellemeler göstermeye başladığı ve site dışı makalelere daha az bağlantı gösterdiği önceki algoritmaya dönüş yaptı.

Google’ın Yükselişinin Sebebi

Google Arama’dan gelen yönlendirme trafiğindeki artışın önemli nedenlerinden biri AMP kullanan sayfaların sayısının artması ve daha fazla sitenin AMP’yi önemli bir trafik kaynağı olarak görmesi ön plana çıkıyor. Bununla birlikte Google Chrome makale önerileri de bu yönlendirme trafiğinin önemli bir parçası olmayı başardı.

Daha önce paylaştığımız Google Chrome makale önerileri yazısında da bahsettiğimiz Chartbeat raporunda yer alan, ana konunun mobil trafik artışı açısından daha anlaşılır olması için kısa bir özet:

”Bu yılın başlarında açıkladığımız gibi, öncelikle mobil cihazlardan gelen trafiğin artması ve özellikle AMP kullanan sayfalardan dolayı Google Arama’dan gelen yönlendirme trafiği artmıştır. Ayrıca, tarayıcıya dayalı yeni bir yönlendirenin ortaya çıkmasıyla ilgili, Ocak 2017’den bu yana yayıncıların trafik referansı olarak 21 kattan fazla olan Google Chrome Önerileri’ni yazdık. ”

Google Chrome Makale Önerileri En Büyük 4. Yönlendirme Trafiği Oldu

Mobil web trafiğinde ortaya çıkan bir başka eğilim de, Facebook ve benzeri sosyal ağlar tarafından veri tüketmek yerine, bir web sitesinin ana sayfasına Google Search ile gelen kullanıcıların sayısının artması. Bu durumu mobil kullanıcıların favori haber kaynaklarına daha sadık hale geldiğinin bir göstergesi şeklinde yorumlamak doğru olur.

“Yayıncıların sitelerinde Facebook mobil trafiğinin üzerine çıkan Google mobil yönlendirme trafiği önemli bir kilometre taşıdır. Önümüzdeki süreçte tüketicilerin haber sitelerine beklenenden daha sadık olabileceği ve yayıncıların Facebook karşısında daha iyi bir konumda olabileceği anlamına geliyor. ”

Google Apis Nedir? Google Analytics’te Neden Google Apis Trafiği Görülür?

Pazarlama uzmanları için en önemli anahtar, mobil arama ve genel olarak mobil web’in 2018 için kilit bir strateji olmaya devam etmesidir. Bu, yayıncı uygulamaları ve hızlı mobil siteler gibi Facebook alternatiflerine daha fazla ilgi ve kaynak ayırmak anlamına gelir.

KAYNAK: SearchEngineJournal

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

PageRank Algoritması Nedir? Nasıl Arttırılır?

PageRank Algoritması Nedir? Nasıl Arttırılır?

0
PageRank, bir web sitesinin kalitesini belirlemek için Google tarafından kullanılan bir algoritmadır.  Yüksek bir PageRank puanına sahip olmak, web sitelerinin arama sonuçlarında (SERP) daha...
Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?