Ana SayfaSEOÖnbelleğe alınmış Javascript sayfaları neden boş görünüyor?

Önbelleğe alınmış Javascript sayfaları neden boş görünüyor?

-

Web site sahiplerinin javascript sayfalarında en çok yaşadığı sorunların başında boş javascript sayfaları geliyor. John Mueller tarafından yapılan yeni açıklamalarla, boş sayfa sorunun neden yaşandığı netlik kazandı.  JavaScript tabanlı web sayfalarının Google’ın önbelleğinde boş veya eksik görünebilmesinin normal olduğunu ifade eden John Mueller, bu durumun normal olduğunu ifade etti.

Google SEO 101: Linkler ve JavaScript için yapılması ve yapılmaması gerekenler

JAVASCRIPT sayfaları neden boş görünüyor?

Mueller’in açıklamasına göre önbelleğe alınmış sayfaların görünümünde, URL’nin Googlebot tarafından en son tarandığı andaki anlık görüntüsü kullanılıyor. “Önbelleğe alınmış bir sayfa, boş gibi görünüyorsa veya içeriği eksikse, Googlebot’un sayfayı tararken bir sorunla karşılaştığını düşünmek doğaldır. Ama bu her zaman böyle değildir.” diyerek bu durumdaki ihtimalleri değerlendiren Mueller, javascript söz konusu olduğunda bunun hata olarak değerlendirilmemesi gerektiğini net olarak ifade etti.

Google botları için önbellekte HTML’yi görüntüleme ön planda olduğu için javascript içerikler arka planda tutuluyor. Üstelik Mueller’in dediği gibi JavaScript tabanlı web sayfalarının önbelleğe alınması çok daha zor. Güvenlik açısından böyle bir seçim yapan Google, anlık görünümlerde boş sayfa sunabiliyor.

“Google Arama bazen sunucudan alınan HTML sayfasının bir kopyasını tutar ve bunu kullanıcılara önbelleğe alınmış bir sayfa biçiminde gösterir. Ancak bu, yalnızca HTML sayfasıdır. JavaScript tabanlı web siteleri için işler biraz karmaşıklaşıyor. Tarayıcı güvenliği nedeniyle, bir sayfadan içeriğe nasıl erişilebileceği konusunda kısıtlamalar var. Örneğin, sayfanın sunucunuzdan JavaScript dosyasına ihtiyacı varsa, diğer web sitelerinden geldiğinde tarayıcılar bu isteği engelleyebilir. Bizim durumumuzda, diğer web sitesi Google’ın önbelleği olacaktır. JavaScript tabanlı web sitelerinin Google’ın önbelleğinden gösterildiğinde boş veya eksik bir sayfa gösterilebilir. Bu normaldir ve bir sorun belirtisi değildir.” diyerek boş sayfalar için yöneticilerin endişelenmemesi gerektiğini ifade eden Mueller, uzun zamandan beri yaşanan soruna açıklık getirdi.

Boş JavaScript sayfalarında nelere dikkat edilmeli?

Açıklamalara göre JavaScript sayfalarındaki boş görünümde dikkat edilmesi gereken en önemli detay sayfanın dizine eklenip eklenmediği. Google Search’te sayfa için yapılacak test ile sayfadaki JavaScript içerikleri incelenebilir, kontrol edilebilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...