Ana SayfaSEOSite menüsünü güncellediğinizde arama sonuçları etkilenir mi?

Site menüsünü güncellediğinizde arama sonuçları etkilenir mi?

-

Google’dan John Mueller ana navigasyonu yani site menüsünü değiştirmenin sıralamayı nasıl etkilediğini açıkladı. Bununla birlikte negatif sıralama değişikliklerini en aza indirmek için en iyi yaklaşımı önerdi. Cevabını aradığımız soru site menüsünü güncellediğinizde arama sonuçları etkilenir mi?

Breadcrumb Nedir? Sitelerde Nasıl Kullanılır?

Site genelinde ana navigasyon değişiklikleri

Soru, site genelindeki ana navigasyonda değişiklik yapılması üzerineydi.

“Cinsiyete özgü terimleri kaldırarak ana gezinti çapalarını değiştirmeyi düşünüyoruz. Örneğin, şu anda erkekler için Citizen saatlerimiz var. Bu, Citizen Saatler olarak değişecek ve erkek saatleri için açılır menünün altına yerleştirilecek. Bu, Citizen erkek saatlerinin sıralamasını etkiler mi yoksa tarayıcı, alt sekmeyi anlamlandırabilir mi?”

Temel olarak, cinsiyete göre düzenlenmiş alt sekmeleri, cinsiyet açısından tarafsız bir anahtar kelime varyantı altında birleştirmek istiyorlar. Bizim anladığımız kadarıyla, anahtar kelimenin cinsiyetsiz hali için de sıralamalarını yükseltmek, ancak bunu cinsiyete özgü anahtar kelimeler için sıralamayı kaybetmeden yapmak istiyorlar. Bazen daha genel anahtar kelimeler için daha fazla trafik olur. Ancak Google, kullanıcıları ‘Benzer Aramalar’ türü gezinme yardımı ile ayrıntılı incelemeye teşvik ettiğinden, bunların sıralaması sorunlu olabilir. Bizim bugüne kadarki tecrübelerimiz, birçok durumda spesifik anahtar kelimelerin daha iyi sonuçlar sağladığı yönünde.

DeepCrawl Nedir?

John Mueller’in yanıtı olumlu yöndeydi

“Genellikle sayfaların içeriğini oldukça iyi anlayabiliriz. Kategorileri biraz karıştırıp sadece bir şeylerin yerlerini değiştiriyorsanız, benim bakış açımdan yapılması makul bir şey gibi görünüyor.

Ve bundan mutlaka olumsuz bir şey çıkacağını varsaydığım bir şey olmazdı. ”

“Bu, web sitenizi yeniden yapılandırdığınızda, web sitenizin kurulumunu biraz yeniden öğrenmemiz gerektiği anlamına gelir. Ve bu bazı sıralama değişikliklerine neden olabilir. Yani bu bir şey… bu tür şeyler için genel tavsiyem, eğer biraz endişeleniyorsanız, bunu test etmek olacaktır.

Web sitenizin önemli miktarda trafik aldığınız küçük bir bölümünde deneyin, ancak bu trafiğinizin büyük bölümü olmasın. ”

Site menüsünü güncellediğinizde arama sonuçları etkilenir mi?

Bu soruyu cevaplamak için o kadar çok değişken var ki, tek bir doğru cevap yok. İç sayfalara deeplink içeren bir site, gezinti yapısındaki değişiklikler nedeniyle negatif sıralama değişikliklerinden etkilenmeyebilir. Daha dayanıksız bir iç link yapısına sahip bir site içinse tehlikeli olabilir ve daha öngörülemez bir sonuca neden olabilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?