Ana SayfaSEOFreelance SEO uzmanları nasıl bulunur?

Freelance SEO uzmanları nasıl bulunur?

-

Search Engine Journal’ın Ask An SEO etkinliğinde bu hafta Freelance SEO uzmanları ile iletişime geçilmesi ile ilgili detaylar konuşuldu.

“2001’den beri küçük işletme SEO’ları yapıyorum. Bazen uzmanlığımın ötesindeki teknik konularda yardıma ihtiyacım var. Ticket bazında kiralayabileceğim biri var mı? yani; bu analitik ayarını veya kanonik sorunu veya daha sonra gelenleri düzeltmeme yardımcı olabilecek biri. Tam bir yönetilen hizmet sözleşmesine ihtiyacım yok, sadece teknik yardıma ihtiyacım var. ”

SEO Uzmanlarının %39’u Öncelikle Teknik SEO İşlemlerini Ele Alıyor

1. Teknoloji ve içerik üzerine çalışan güvenilir bir SEO çevresi oluşturun

Bu, devasa bir grup olmak zorunda değil. Amaç, güvenilir kişilere ulaşıp stratejilerinizi açıkça paylaşabilmek. Bu ağın oluşturulması zaman alabilir ancak SEJ’de Adam Riemer, aşağıdaki etkinliklere katılarak bu süreci hızlandırdığını ifade ediyor:

 • Pubcon 
 • Affiliate Summit
 • Advanced Search Summit
 • WebMavens
 • Blogging shows

Bu tip etkinliklere katılım göstererek, hız, render vb. konularda sorularınıza yanıt verebilecek web programcılarıyla tanışabilirsiniz. Bu insanlar SEO özelinde çalışmasalar bile, bilgi alışverişi sayesinde onların teknik sorularınızı cevaplamasının karşılığında siz de kendi deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Böylece, iki taraf için de verimli bir ücretsiz destek ağına yeni bir halka eklenecektir.

Teknik Anlamda İyi Bir Site Kaliteli İçerik Olmadan Sıralama Alabilir mi?

2. Saatlik ve proje tabanlı çalışma planı oluşturma

Çevrenizi oluşturduktan sonra, saatlik ve proje bazlı fiyatları içeren bir tablo oluşturabilirsiniz. Her proje kendine özgü olduğu için bu tabloyu oluşturmak biraz karın ağrısı yaratabilir ancak daha önceki fiyatlandırmalarınızı temel alarak hareket edebilirsiniz. Riemer, kendisi için oluşturduğunu söylediği tabloyu aşağıdaki gibi açıklıyor:

 • A sütununda satıcının adı yer alır.
 • B sütununda saat başına fiyat yer alır.
 • C sütununda, proje başına fiyat yer alır.
 • D sütunu, projenin tamamlanması için geçen süredir (1 gün, 1 hafta, 1 ay).
 • E sütunu en önemlisidir. Zamanında teslimat yapıyorlar mı ve duyarlılar mı? Bu 1’den 10’a kadar bir ölçek. Benim için 8’in altına düşen herkes artık benden iş alamıyor.

İsterseniz, iş modelinize bağlı olarak başka kriterlerden oluşan sütunlar da ekleyebilirsiniz. Çalışmalar sonunda projede nelerin iyi nelerin kötü gittiğini değerlendirerek, çalıştığınız kişiyle tekrar iş yapıp yapmamayı düşünebilirsiniz.

Google Arama Sonuçlarını Negatif Etkileyen Teknik Sorunu Çözmeye Çalışıyor

3. Sorunu sosyal medyada paylaşın

Yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa, sorununuzu sosyal medyada paylaşmayı deneyebilirsiniz. Oluşturmaya başladığınız çevredeki uzmanlarla etkileşim halinde olduğunuzdan ve sorununuzu çözebilecek kişilere ulaşabileceğiniz doğru kanalları kullanmak kaydıyla. Riemer, gerçekten çaresiz kaldığı durumlarda saatlik danışmanlık alabileceği insanlara ulaşmasını sağlayacak reklamlar bile yayınladığını ifade etti.

Hedefleme şunları içerebilir: (Bunların mevcut olup olmadığını kontrol etmedim, sadece hedef bulma konusundaki düşünce sürecimi paylaşıyorum.)

Hedef kitlenizi aşağıdaki değişkenler ışığında belirleyebilirsiniz:

 • Maliyet
 • Programlama becerileri
 • Dijital / çevrimiçi pazarlama, SEO, pazarlama, e-ticaret ilgi.
 • Tecrübe ve unvan
 • Çalıştığı kurum

Riemer’in kendi sorunlarını çözmek için kullandığı yöntemler umarız ki sizin için de yararlı olacaktır.

Kaynak: SEJ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?