Ana SayfaSEOFarklı olmak arama sonuçlarında daha iyi sıralama sağlar mı?

Farklı olmak arama sonuçlarında daha iyi sıralama sağlar mı?

-

Google Google Office Hours Hangout’unda, Google’dan John Mueller, bir sitenin sıralamalarını neden kaybettiği hakkında bir soru yanıtladı. Farklı olmak arama sonuçlarında daha iyi sıralama sağlar mı?

Cevabı, farklı olmanın gücüne ve bu kalitenin bir sitenin daha iyi sıralanmasına nasıl yardımcı olabileceğine odaklandı.

SEO Sıralaması Düşüşü: Adım Adım Kurtarma Kılavuzu

İşte Mueller’e sorulan soru:

“Bir web sitem var. Trafik kaybediyorum. 60.000 farklı zil sesi bulunan bir zil sesi indirme sitesi. 17 Aralık’ta sıralamamızı kaybettik ve sitemi bir ‘site iki nokta üst üste sorgusu’ ile aradığımda yalnızca yedi sayfa var. Herhangi bir manuel uyarı almadım. Google’ın web sayfalarını kaldırdığı algoritmik bir ceza olabilir mi? Trafiğimi kurtarmak için ne yapabilirim? ”

Mueller, site iki nokta üst üste arama sorgusunun bir site hakkında hiçbir şey teşhis etmede güvenilir olmadığına dikkat çekerek başladı. Site araması anlamlı değildir ve yalnızca kaç sayfanın dizine eklendiğiyle ilgili kabaca bir fikir verir.

John Mueller’in yanıtı:

“Genel olarak, bir site sorgusu dizine eklediğimiz tüm sayfaları temsil etmiyor. Dizine eklediğimiz şeyi kabaca görmek için iyi bir yoldur. Ancak bu kapsamlı bir liste değildir. Böyle olması amaçlanmıyor.

Nasıl veya neyi dizine eklediğimiz hakkında daha fazla bilgi için, Search Console ve dizin kapsamı raporunu kullanabilirsiniz. Bu, gerçekten dizine eklenmiş sayfalara daha iyi bir bakış sağlar. ”

Site iki nokta üst üste araması, dizine eklenmiş sayfalar hakkında kabaca ve yanlış bir fikir verirken, bu durumda site araması hakkında anlamlı bir şey vardır. Arama, site aramasında en az 60.000 zil sesi sayfasının eksik olduğunu ve Google’ın yalnızca yedi sayfa gösterdiği anlamına geliyor.

Bu tür bir sonuç, Google’ın kaç sayfayı dizine eklediğine ilişkin “kabaca bir görünümden” çok daha fazlasıdır. Mueller genel anlamda doğru söylüyor olsa da, bu özel durumda, hepimiz bu site arama sonuçlarının bir şeyin ciddi şekilde yanlış olduğuna dair bir işaret olduğunu kabul edebiliriz.

Mueller, belirli yanıtlar almak için sorunun Webmaster yardım forumuna gönderilmesini önererek devam ediyor.

Google Kalite Değerlendirme Rehberi Doğrudan Sıralama Faktörleriyle mi İlgili?

Mueller trafik kaybı konusunda sözlerine devam ediyor:

“Trafiği kaybetmeyle ilgili olarak, bunun bazen zor olduğunu anlıyorum. Genel olarak, zil seslerine odaklanan bir web sitesi ile biraz zor olacak çünkü algoritmalarımız gerçekten benzersiz, çekici, yüksek kaliteli içerik aramaya çalışıyor. Ve tüm web siteniz esasen her yerde aynı zil seslerini sağlamaya dayanıyorsa, algoritmalarımızın bunun, gerçekten odaklanmak ve aramada daha fazla vurgulamamız gereken önemli bir web sitesi olduğunu düşünüp düşünmediğini bilmiyorum. Bunu göz önünde bulundurarak, herkesle aynı küçük miktarda içeriğe odaklandığınızda, web sitenizde ne olduğunu gerçekten belirginleştirmek için kendinizi önemli ölçüde farklılaştırmanın yollarını bulmaya çalışacağım. 

  • Belki de sağladığınız içerikle ilgili bunu yapmanın bir yolu vardır.
  • Belki bunu sağladığınız işlevsellik ile yapmanın bir yolu vardır.

Ancak gerçekten sitenizde olan sayfaların, algoritmalarımız tarafından farklı ve iyi algılanacak kadar önemli olduğundan emin olmanız gerekir, sadece web sitesinde zil sesleri listesi olan tüm bu diğerleri yerine indekslememiz gereken şey budur.

Yani muhtemelen bu tür bir değişiklik yapmak o kadar kolay olmayacak, ama genellikle vurgulamak istediğim yön bu. Ve bu, diğer pek çok web sitesiyle aynı şeyi sunan her tür web sitesi için önerdiğim bir tavsiyedir.

Gerçekten sunduğunuz şeyin benzersiz, çekici ve kaliteli olduğundan emin olmanız gerekir, böylece sistemlerimiz ve kullanıcılarımız genel olarak bu web sitesine gitmek istiyorum çünkü bana web’de benzersiz bir şey sunuyorlar ve Sadece rastgele başka bir web sitesine gitmek istemiyorum diyebilirler. ”

Sayfalar Google’da Ne Kadar Sürede Sıralanır?

Farklı olmak ve daha iyi sıralama

Google’a göre, rekabet ettiğiniz sitelerden farklı olmak algoritmalar için önemlidir. Ve farklıdan kastı, siteyi belirli bir ürün elde etmek için arzu edilen bir şekilde daha iyi hale getirmek anlamına gelir.

Mueller’e göre yüksek sıralama isteyen bir web sitesi aşağıdaki şartları mutlaka sağlamalı:

  1. Benzersiz
  2. İlgi çekici
  3. Yüksek kaliteli

Semboller ve aynalar

Ürünler ve web siteleri sadece ürünlerden ve web sitelerinden daha fazlasıdır. En iyi ürün ve web siteleri tüketicilerin değer verdikleri ve kim olmak istediklerinin aynaları olanlardır. Kullanıcıları bir web sitesini kullanmya teşvik eden özellikler genellikle:

  • Kullanışlılık
  • İsteklerin ve hedeflerin sembolleri
  • Özgünlük, inanç, topluluk gibi önemli kişisel değerleri yansıtması

Ürünler ve web siteleri, değerlerimizin, arzularımızın ve kullanışlılığın sembolleri ve aynaları olabilir. Bunlar, bir siteyi diğerinden ayıran ve bir sitenin daha iyi sıralanmasına yardımcı olan popülerlik sinyallerini üretmesine yardımcı olan şeylerdir.

Videonun tamamını izlemek için lütfen tıklayın.

1 Yorum

  1. Search console bana artık hiç samimi gelmiyor, google biz bildiğimizi yaparız ama siz oyalanın diye böyle bir hizmet veriyoruz diyor sanki. Hayalimdeki konsol, hataların şunlar, eksiklerin şunlar, şunları düzeltebilirsen ilerleme kaydedersin diyen bir asistan gibiydi. Gerçekte ise, ben şunu şunu düzelttim bir bakar mısınız diyorsunuz, onlar da tamam bekle sen şimdi biz bir ara bakarız uygun bulursak bir şeyler yaparız diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme Teknikleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme

0
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), web sitesinin veya dijital varlıkların  ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için kullanılan bir stratejidir. Web siteleri ve dijital varlıklar, bir işletmenin çevrimiçi varlığının...