Ana SayfaSEOWeb Siteniz Google Haberler’de Nasıl Listelenir

Web Siteniz Google Haberler’de Nasıl Listelenir

-

Aktif olarak haber yayınlanan bir internet sitesine sahipseniz Google Haberler’de nasıl listelenir öğrenmek ister misiniz? İpuçları ve yönergelerle birlikte Google Haberlerde listelenin.

Google diğer arama motorlarına göre büyük bir pazar payına sahip. Barındırdığı web site sahiplerini sürekli olarak trafik getirmeyi amaç edinen arama motorları normal listeleme dışında bir çok farklı yolları mevcut, bunların arasında da Google Haberler bulunuyor. Google Haberler’de listelenmek, Google’da artan görünürlük ve daha fazla dikkat çekmeyi sağlayabilir.

Daha öncesinde Google Haberler’de nasıl listelenir sorusunun cevabı daha farklıyken 2019 yılının son aylarında değişen politikalar sebebiyle bir çok gereksinim değişti. Google bu durumu şu şekilde özetledi;

“Haber siteleri en çok okunan haberler veya arama sonuçlarındaki haber sekmesi için otomatik seçilir fakat sadece yüksek kaliteli içerik üretenler ve Google haberler politikalarına uyanlar listelenir.”

Google’ın yaptığı bu açıklamanın aksine pratik ipuçları ve tavsiyeler hala geçerliliğini sürdürmekte. Haber değerleri yüksek olan web sitenizi Google Haberler sekmesinde nasıl listeleyeceğinizi bilmek istiyor musunuz? İşte Web Siteniz Google Haberler’de Nasıl Listelenir rehberi;

Google Haberler Nedir?

Öncelikle internet sitemizi tanımlayacağımız haberleri tanımamız gerekiyor. Google Haberler, dünya genelinde bilgiyi kaynağından, kullanıcılara ileten başlık şeklinde listeleyen bir alt arama motorudur. Google çerezler ve aktif olarak kullandığınız Google(Gmail) hesabınızı sürekli olarak en iyi içeriği sunmak için takip etmekte. İlgi alanlarınız ve özellikle takip ettiğiniz internet sitelerini de analiz ederek içerik tazeliğine göre sizlere en uygun haberi sunar.

Google Haberler’e ulaşmak ise oldukça basittir. Google’da herhangi bir haber niteliğinde bir arama yaparak çıkan sonuçlarda Haberler sekmesine tıklayarak konuyla alakalı haberlere ulaşabilirsiniz veya https://news.google.com/ adresinden Google Haberler’in sayfasına direk ulaşarak anlık haberleri takip edebilirsiniz.

Google Haberler'e nasıl ulaşırım?
Google Haberler

Google Haberler sayfasında kullanıcıları neler bekliyor?

Google Haberler sayfasında kullanıcıları bekleyen bir çok sekme var, bu sekmeler;

 • Arama çubuğu
 • Haber filtreleme aracı
 • Yan sekmede gezinme
 • Hava durumu
 • Yerel haberler için konum widget’ı
 • Google tarafından önerilen haberler
 • Davranışlarınıza göre önerilen haberler
 • Popüler haberler

Web siteleri neden Google Haberler kullanmalı?

Bu soruyla birlikte ortaya bakış açısına bağlı bir çok cevap alabilirsiniz fakat Google Haberler kullanmanın genel nedeni görünürlüğü ve trafiği artırmaktır.

Normal bir haber okuyucusu diğer haber kanallarına göre Google Haberler’e %60 daha fazla güveniyor, bu güven seviyesini Google’ın yalan haberleri engellemesi ve en iyi içeriği sunmasıdır. Güven markalar ve web siteleri için önemli bir fark yaratarak hem tıklama öncesi hem de tıklama sonrasındaki etkileşimde önemini gösteren bir unsurdur.

Google Haberlere Giriş

Google ana arama motorunda olduğu gibi yine bir çok yönergesi ve uygulamamızı istediği faktörler mevcuttur. Aşağıda belirttiğimiz yönergeleri ve uygulamaları internet sitenizde uygularsanız başarı olanağınız artacaktır.

İçerik Tipi

Haberlerde tahmin edebileceğiniz üzere, içeriğin zamanında, alakalı ve Google Haberler takipçisine hitap etmesi gerekir. Bu kategoriye girmeyen içerikler ipuçları, püf noktaları, iş ilanları, hava durumu veya hisse senedi fiyatları gibi yalnızca bilgi içeriği içerir.

Okunabilirlik ve Özgünlük

Google’ın önem verdiği en büyük konu Özgünlük ve okunabilirlik.

İnternet sitenizde botlar tarafından oluşturulan ve birleştirilmiş harman bir içerik varsa Google bunu kolayca ayırt edebilir. Bu gibi durumlarda haberleriniz Google Haberler sekmesine giremez veya girse de kısa süre içerisinde haberler sekmesinden kaldırılır.

Ayrıca içerik düzgün olsa da reklamlar, videolar ve benzeri dikkat dağıtıcı elementlerden kaçınılmalıdır.

Sektörel Uzmanlık ve Güven

Sektördeki Uzmanlık seviyenizi de içeriğe yansıtırsanız Google Haberler’de listelenme oranınız daha da yükselecektir.

Ayrıca fiziksel bir adres, farklı yazarlar ve ulaşılabilir bir telefon numarası da güven vereceğinden uygulanması gerekir.

Teknik Etkenler

Google, bulduğu haberleri eklemek için taradığında algoritmaları ile işleme alır ve içeriğin uygunluğunu test eder. Test aşamasında bir çok SEO faktörü ve Haberler kriterleri vardır, bu kriterlere uyduğunuza emin olun;

 • URL’ler içerikle benzeşen, açıklayıcı bağlantılar olmalıdır.
 • Haber içerikleri sadece html biçimiyse Haberler’de gösterilir, PDF, Javascript veya diğer haber içerikleri görüntülenmez.
 • İnternet sitesi noindex olmamalı, arama motorları tarafından erişilebilir olmalı.

İçeriğin Kalitesi

Google’ın en önem verdiği konulardan birisi de kalitedir.

İçerikteki kaliteyi neyin belirlediğini bilmiyorsanız Google’ın ileri seviye seo için web yöneticisi kalite yönergelerini şuradan göz atabilirsiniz.

Eğer internet sitenizde her sektörden içerik yayınlıyorsanız bu kalitenizi düşürür. Çoğu durumda içerik sektöre özgü ve şirkete özgü olması gerekiyor ayrıca uzman görüşleri içermesi gerekir.

Google Haberler için İpuçları

İçeriklerinizi Google Haberler’de öne çıkarmak için başka stratejiler de var, işte en pratik yollar;

Google Haberler için Site Haritası

Google Haberler için yepyeni bir site haritası oluşturmalısınız. Bu site haritasını doğrudan Google’a ileterek Google’ın istediği şekilde, hızlı bir şekilde kontrolü ele almasını sağlayabilirsiniz.

Google Haberler Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Diğer site haritalarında olduğu gibi bu durumda da Google’ın içeriğinizi en kolay yoldan bulması ve arama sonuçlarında listelenmeyi hızlandırmayı sağlayacak.

AMP (Hızlandırılmış Sayfalar) Kullanımı

AMP sabırsız kullanıcılar için bulunmaz bir nimettir. Yavaş yüklenmeye sebep olacak metin dışında tüm içeriklerden arındırılarak sade bir metin görüntüsü sunan AMP sayfaları en çok haber siteleri tarafından kullanılmalıdır.

AMP Organik Trafik Artışı Sağlıyor

Meta Açıklamaların Kullanımı

Google Haberler’in önem verdiği bir nokta da meta etiketleridir. Bir çok meta etiketleri bulunurken bu etiketlerden yazar metası kullanmanız yeterli olacaktır, onun dışında meta keywords kullanımı etkisini yitireli çok oldu..

Özetle: Google Haberler’de Nasıl Listelenir

Özetle Google Haberler’de Nasıl Listelenir? İçeriğiniz doğru, özgün, güvenilir, zamanında yayınlanmış, Google Haber kitlesine uygun olmalı. Hem yönergeleri hem de yukarıdaki başlıkları sırayla takip ederseniz web siteniz Google Haberler’e girme şansını yakalamıştır.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...