Ana SayfaSEOYakında Google Görseller Verileri Google Analytics'te Görüntülenebilecek

Yakında Google Görseller Verileri Google Analytics’te Görüntülenebilecek

-

Son dönemde baş döndürücü bir güncelleme periyoduna giren Google son değişikliğini Google Analytics verilerinde önemli bir adım atarak gerçekleştiriyor. Kısa bir süre içinde meydana gelecek değişiklik ile Google Görseller Verileri Google Analytics’te görüntülenebilecek. Google Analytics’te Google Görseller verileri için yeni bir satır eklenerek istatistiklerin takip edilmesi sağlanacak.

Google Görseller Verileri Google Analytics’te Görüntülenebilecek

Google Görseller Verileri Google Analytics’te görüntülenebilecek olması gerçekten önemli bir değişime işaret ediyor. Sonuç olarak, söz konusu değişiklik gerçekleştiğinde site sahipleri organik trafik verilerinde bir düşüş fark edebilir. Bunun nedeni, görsel aramadan gelen trafiğin “Google görsellerden” geliyor olarak farklı bir satırda gösterilecek olması. Bu nedenle, yapılacak bu önemli değişikliğin Google organik aramada trafikte gerçek bir düşüşe yol açmayacağını unutmayın.

Google Görseller Verileri Hangi Menüde Yer Alacak?

Söz konusu güncellemeye kadar olan süreçte Google Görseller’in yönlendirme verileri Google organik aramasından gelen tüm yönlendirme verileriyle birlikte gruplandırılıyordu ve hala da aynı şekilde devam ediyor. Google yakında Google Görseller referans URL’lerinde değişiklik yaptıktan sonra referans trafik sonuçlarından görsel trafik sonuçlarını ayırabilecek konuma geldi.

Geçen ay yönlendiren URL’lerde yapılan değişiklik hakkında yazı paylaşmıştık. Google Görseller verileri, “Edinme” raporlarında yönlendirme trafiği kaynaklarını görüntüleyen aynı bölümde görünecektir.

Google Görseller Kaynak URL’leri İçin Bir Güncelleme Yapacak

Google, bu değişikliğin Google Görseller’in Analytics’te izlenebileceğini ancak ayrıntıların çok detaylı olmadığını belirtti. Bununla birlikte Google birkaç örnek ekran görüntüsü paylaştı.

Google Görseller Verileri Google Analytics'te Görüntülenebilecek
Google Görseller Verileri Google Analytics görünümü

Google Görseller Verileri Google Analytics görünümü
Google Görseller Verileri Google Analytics görünümü

“Google Analytics’teki” Tavsiye “raporunda images.google.com için bir satır öğesi göreceksiniz. Tavsiye raporu bunları ve diğer tüm kaynakları referans olarak göstermeye devam edecektir. ”

Google’ın görsellerden gelen yönlendirme verilerini nasıl işlediği ve raporladığında menüsünde meydana gelecek olan değişiklik, tüm hesaplar için otomatik olarak gerçekleşecek. Site sahiplerinin, Analytics’te raporlanacak Google Görseller’den gelen yönlendirme verileri için herhangi bir değişiklik yapması gerekmiyor. Ancak, özel filtreler veya özel kanal gruplamaları ayarlanmış olanlar, yeni kaynak parametresini yakalamak için güncellemeler yapmak zorunda kalacaklar.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...